Čekáte hustokrutopřísně démonský skript, který všechny ty AdBlocky zakáže a všem zobrazí reklamu? Tak to jako prosím ne, s takovým očekáváním račte jinam…

Pro vydavatele obsahu je AdBlock něco jako noční můra, protože jim snižuje zisky z reklamy. Nižší zisky znamenají míň peněz na provoz, míň peněz na obsah, v důsledku pak méně kvalitního obsahu a míň čtenářů. Používané přístupy jsou dva:

  1. Skřípat zubama a trpět to
  2. Nadávat lidem s AdBlockem do zlodějů a kurev bezecných ohejralých, kvůli kterým zanedlouho zkrachujete, neplačte, sami si za to můžete!

Je něco mezi tím? Ano, je. Můžete „blokovat AdBlock“. Buď technicky, tj. zakázat lidem s AdBlockem někam přístup, vykopnout je za nějakou dobu, otravovat je neustále s hlášením, nebo „psychologicky“. Já už delší dobu hlásám, že na to existuje přijatelné řešení. Teď jsem si ho na oldplayer.cz i vyzkoušel, a reakce jsou příznivé.

Necháte uživatele několikrát přijít, a pokud zjistíte, že má AdBlock, tak mu to po čase připomenete. Ovšem neseřvete ho, že je hajzl, to ne! Musíte k němu přistupovat jako anglosaský revizor: „Vy nemáte označenou jízdenku? Jistě jste jen zapomněl, označte si ji, děkuji!“

Takže konkrétně: „Všiml jsem si, že sem chodíte pravidelně a máte zapnutý AdBlock. Jsem rád, že se vám obsah líbí, ale nemám radost, že blokujete reklamu. Snažím se, aby byla pokud možno nevtíravá a rušila co nejméně. Zisk z reklamy je jediný příjem, který z tohoto webu jeho autor má. Pokud se vám tedy obsah líbí, zvažte, prosím, možnost podpořit autora některým z následujících způsobů: 1. Vypněte AdBlock na této stránce, 2. Pošlete menší (či větší) příspěvek přes PayPal 3.Odkažte na tyto stránky nebo o nich napište na svém blogu. Díky za pochopení a za podporu!“

A tohle hlášení se ukáže jednou. Jeho účelem totiž není čtenáře donutit vypnout AdBlock. Účelem je připomenout mu, že ho má zapnutý, a poprosit ho, jestli by nezvážil, že ho u vás vypne.

Lidé totiž ocení, když s nimi hrajete rovnou hru, když je do ničeho nenutíte a když je nemáte a priori za hajzly. Vsadím se, že kdybych v tom vzkazu nadával, vyhrožoval, láteřil či klnul, kdybych ten vzkaz ukazoval při každé návštěvě apod., dosáhnu tím pravého opaku, totiž že si laskavý čtenář zablokuje i JavaScript, aby měl pokoj, nebo že půjde jinam.

Je to jako v tom vtipu s medvědem, co si udělal seznam zvířátek, která zabije a sežere. „A nemohl byste si na mých stránkách AdBlock vypnout? – – Hmmmm… mohl!“ Zkuste se svých čtenářů zeptat taky. Ale nezapomeňte na důležitou věc: mít tu reklamu fakt takovou, že neobtěžuje!

Rozhodně si AdBlock nevypnou všichni, ale přesto má tohle řešení velmi dobré výsledky – určitě lepší než mlčení a lepší než nadávky.

Já děkuji touto cestou všem čtenářům, kteří si AdBlock na Oldplayer vypnuli – DÍKY!

(Tuto žádost z webu oldplayer.cz okomentovali veřejně asi čtyři lidé. Všechny čtyři komentáře byly pozitivní.)