Nejhorší mor varovných kampaní je, že je dělají mamrdi, kteří si asi říkají: „Čím děsivější budou důsledky, tím účinnější bude kampaň!“, takže přehání rizika, zveličují následky a řetěz příčin a možných důsledků brutálně zjednodušují.

Pamatuju se na velkolepou brožurku proti kouření, co jsme obdrželi na gymnáziu, kde mimo jiných perel psali, že „kouření snižuje IQ“, k čemuž dospěli na základě studia grafu „Počet kuřáků ve skupinách podle vzdělání“. Inu, dělali z nás blbce.

Bonanza podobných šikmých ploch jsou protidrogové kampaně. Dnes už bývají snad i rozumné, ale pamatuju se na pána, co na nás hulákal: „Jediná injekce heroinu stačí, a budete závislí – a závislost končí rychle smrtí!“ Jediná injekce heroinu stačí leda tak k tomu, abyste se zeblili jak šakal a prožili hodně nepříjemný půlden… Taky dobré bylo jeho vyprávění o marihuaně, o tom, jak po jedné cigaretě budete mít děsivé halucinace a skočíte z okna… Bože, co za debily to posílali?! Co si myslí? Že to nikdo nezkusí? Že nikdo nezjistí, že lžou až se jim od huby práší? Že to dělají bona fide? Ne, jsou akorát nevěrohodní, i kdyby náhodou řekli něco rozumného.

Vyprávěla mi paní, porodní asistentka, která si šla poslechnout jakéhosi katolického osvětáře, co přednášel slečnám ve školách rodičovskou a sexuální výchovu, že jen lituje toho, že trestní zákon nepamatuje na „trestný čin indoktrinace nezletilých blbostí“.

No a ze stejného soudku je úžasný počin v rámci kampaně „nemyslíš – zaplatíš“, která mi jinak připadá poměrně zdařilá. Totiž „simulátor jízdy pod vlivem…“ Božemůj, to vymyslel nějaký moron, ne? Vždyť to je akorát „simulátor autíčka co se během tří sekund rozfláká„. Každý, kdo kdy řídil pod vlivem amfetaminu, alkoholu, THC nebo vzteku ví, že to je naprostý nesmysl! Že se nic takového nestane.

Dovedu si představit mnohem, mnohem věrnější simulátor – u alkoholu bude mít opožděné reakce a rozostřené vidění, u stimulancií přehnaně citlivé řízení a vysokou rychlost, u THC zdeformovanou krajinu, u vzteku zúžené zorné pole… To by mělo smysl, tam by tomu člověk i věřil. Ale co je proboha tohleto „3 – 2 – 1 – Go – vrrrrr – BUM!„???

Bu, bu, bu, jak sedneš do auta zhulený, do tří vteřin umřeš! Zhulený ani ožralý nemáš za volantem co dělat, to je bez debat, tuhle myšlenku propagovat je záslužné, ale tenhleten simulátor jízdy, to je hodně #fail.