Delší dobu se zabývám (ach, ten můj prokletý koníček) dílem jistých mladých autorů, kteří sami sebe označují za úspěšné podnikatele, publicisty, copywritery, … Nebudu je jmenovat, znáte je.

Dlouho mi vrtalo hlavou, jak se někdo, kdo je schopen napsat a publikovat věty jako „Tento web, tedy web na adrese SMStipy.cz je stále rozvíjející se web, který se odehrává se stylu sázek, výher, tipů, ale také mnohdy neradostných proher, které k sázení neodlučitelně patří“ nebo „Fotovoltaické panely jsou velice příjemným řešením jak zpracovat sluneční paprsky a zdarma jej tak zužitkovat. S kvalitními panely se zvedá garantovaná životnost, odolnost a jejich samotný výkon panelů, díky čemuž svou prvotní investici zhodnotíte tím nejlepším způsobem“ – a nazvat se za to copywriterem a publicistou.

Ale tak proč ne, nakonec nazvat se může kdo chce jak chce. Spíš mě zajímá, jestli tomu fakt věří. Jestli opravdu věří tomu, že jsou dobří, že umí psát a že ten, kdo je kritizuje, jim jen závidí, nebo jestli to je záměrná image nesoudného nařvance

Zaobíral jsem se těmito úvahami a došel jsem logicky k tomu, že v češtině chybí ekvivalent slova „wannabe“ coby označení někoho, co by rád byl někým, ale není, nemá na to, tak se aspoň navenek snaží tak chovat, a hlavně to o sobě neustále říkat. Třeba chce, aby ho okolí považovalo za internetového podnikatele, tak prodává designy za třista a „PR články“ za sto podobným jedincům, čímž markýruje podnikání…

Logicky jsem vyšel od slova „chtít“. Wannabe je ten, co by chtěl být, a chtění je jeho hlavním rysem. Tedy člověk, co chce. Cochcáč. Ale tam trochu zaznívá vulgarismus, navíc by si to lidé mohli spojovat s cochcárnou, což je stav rozkladu organizace, kdy si každý dělá co chce („ajťáci tam měli fakt cochcárnu“).

Napadaly mě další slova, jako třeba usilovač nebo chtělník, ale nakonec jsem si vzpomněl na Císlerovo vyprávění o „zpěvačkách, co chtěly být vidět“ (a nejen vidět) a kterým říkali v orchestru „chtindy„. Tam je ale cítit ženský rod. Vytvořit slovo Chtěnda (maskulinum – vzor Čenda) se pak samo nabízelo…

A já ho nabízím jazyku coby ekvivalent „wannabe“.

On ten XYZ píše na blogu, jaký je profesionální copywriter, ale je to akorát takovej chtěnda copywriter, co bere zakázky z Placly…