Strach z otevřených prostor se jmenuje agorafobie. Jak se jmenuje iracionální strach z openspace?

Economia se za pár týdnů přestěhuje do nového baráku v Karlíně. Je to rekonstruovaná kotlárna v Karlíně, vysoká tovární hala, jejíž architektura evokuje industriální dobu konce 19. století. Industriální ráz zůstal zachovaný (ocelové nosníky jak z verneovky, vysoká okna) a podtrhly ho ocelová schodiště, subtilní osvětlení ve stropě, sklo, ocel… Ale tohle nechává každého klidným. Lid řeší něco úplně jiného – totiž fakt, že to je openspace.

Zcela vážně – už několik lidí mě s vážnou tváří litovalo, že budu muset do „té velkovýkrmny, do haly bez soukromí, do prostoru, co ničí tvořivost, ubíjí kreativitu, likviduje produktivitu…“ Většinou, jak jinak, programátoři a jiní ajťáci, kteří v openspace nikdy nepracovali, jen četli o Ringieřím projektu „šéf ti kouká na plochu“ a slyšeli o „nelidských podmínkách, hluku a ztrátě soukromí“.

Já bych tedy v první řadě zmínil jednu věc. Nevím, jestli víte, kde vznikají Hospodářky, potažmo IHNED dneska… Možná vás to překvapí, ale je to newsroom. Obrovská místnost, kde sedí zhruba stovka lidí a pracuje vlastně v – no, jen to řekněte! – ano, v openspace!  (Viz ta fotka nahoře.)

Jasně, je tam hluk, hlahol, halas, nezval, seifert – ale jsou to noviny! K novinám patří cvrkot, ruch, aktivita, lidé se scházejí u stolů a mluví, povykují na sebe, občas vykřikují novinky jen tak do prostoru… Já chápu, že to někomu může vadit, že je zvyklý na svůj klídek v kanceláři, ale pro mne tohle k novinám patří a mám to rád; asi bych nedokázal už sedět celé dny v kamrlíku s mlčícími vývojáři. Když chci ticho, nepůjdu dělat do novin, ale půjdu paličkovat krajky, tam se toho moc nenamluví.

Kdosi k tomu měl velmi trefný příměr: to je jako byste se pozastavovali, že lidi od filmu nesedí v pracovnách, ale pobíhají po place mezi kulisama, je tam třeba sto lidí, hrozný hluk, no jak v tom může vůbec někdo kreativně pracovat?! Může, a dokonce musí, protože si to typ profese žádá.

Rozumím tomu, že jsou lidé, kteří potřebují k soustředění absolutní ticho a v ruchu nevyplodí ani čárku. Chápu, že pro ně je nepředstavitelné, že jiní dokážou psát i v bitevní vřavě (takový Hašek například psal povídky i v kořalnách při rvačkách). A chápu i to, že účetní má hrůzu z práce v openspace. To všechno beru.

Ale sorry, pro „psavce“, co teď dělají HN/IHNED, to zas tak velký rozdíl nebude. Novým prostorám můžu vytknout ledacos, ale to, že to je openspace, je v seznamu výtek až někde na konci.