Že byla celá ta taškařice s antropogenní globální klimatickou změnou jen další variantou na úspěšnou hru, zvanou „Bůh se na vás hněvá, kajte se, zahoďte rozkoše a plaťte církvi!“, začíná být čím dál zjevnější.

Krásně to je vidět na přestřelkách alarmistů se skeptiky. Během roku se z pozice „Jste hlupáci, co popírají zjevnou pravdu, navíc potvrzenou VĚDCI, rozumíte?!“ posunuli do pozice „Ehm… vy ale taky zjednodušujete, a i kdyby, tak je potřeba planetu chránit!“ Což je v zásadě pozitivní ze dvou důvodů – jednak pro tu věc samotnou, druhak (možná především) proto, že „vědecky potvrzeno“ dostane konečně tu správnou váhu.

Jen mě v té souvislosti moc baví jeden detail, totiž zahraniční dokumenty o přírodě na ČT2. Než se sežene materiál, než se to natočí, vyprodukuje, pak to dává BBC, pak to koupí ČT, než se to přeloží… inu, pár let uběhne, a rázem je z toho nechtěná fraška.

„Tyto krásné ledovce, majestátně pokrývající himálajské obry“ (záběr z letadla) „bohužel kvůli globálnímu oteplování, způsobenému lidskou činností“ (záběr na tovární komíny a auta) „během několika desítek let roztají a zvednou hladinu světového oceánu, takže zmizí souostroví Svatého Dyndy“ (záběr na domorodce, co se zubí do kamery).

Já vím, nic s tím nenaděláš, tak to prostě je, ale promiňte mi – mě to baví! 🙂