Google Reader, čtečka ze zlaté éry blogů, brzy skončí. Pokud ji využíváte, budete se muset, jako já, poohlédnout po alternativě.

Máte v zásadě tři možnosti:

  • Desktopová čtečka, pokud máte počítač většinu doby spuštěný. Já používal Omea Pro, ale dnes už desktopové čtečky nepoužívám. Používám cloudové.
  • RSS čtečka na serveru. Nainstalujete si nějakou čtečku na server a přistupujete k ní třeba z webového rozhraní. Výhody: Nepřijdete o novinky, ani když nějakou dobu nespustíte počítač, a můžete se na ni koukat z více počítačů; odběry i přečtené články zůstanou zachovány
  • Cloudová čtečka. Je to jako varianta 2, ale nemusíte se starat o vlastní server.

Při migraci využijete nástroj Google Takeout for Reader. Jeho výsledkem je ZIP soubor, ve kterém najdete subscriptions.xml, což je soubor který by většina čteček měla dokázat naimportovat.

Já zvolil čtečku Feedly, která nabízí přímý přechod z Google Readeru. Otevřel jsem úvodní stránku, přihlásil se stejným účtem, jaký používám v Google Readeru, a otevřela se čtečka, v níž byly naimportované feedy z GReaderu, včetně informací o tom, co jsem zatím nepřečetl. Rozhraní lze přepnout do „Reader-like“ vzhledu, ale defaultně používá něco, co se trochu blíží Flipboardu.

Další možnosti najdete například v článcích na Mashable nebo LifeHacker.

Máte vy nějaký tip? Podělte se v komentářích…

Feedly