Jak by dělala? Přeci „úúúúú, seksi lejdy!“ Ne, promiňte, tak dělá korejský kůň! Tak znovu: Jak dělá norská liška? (Pozor, článek může obsahovat ušní červy!)

Před pár dny (víc než tři týdny to není) se internetem prohnalo nové hudební video a nasbíralo (od 3.9. do dneška) nějakých 46M zhlédnutí na YouTube. Klíčová slova jsou: Jak dělá liška? Totiž, všichni víme, jak dělá kravička, kočička, pejsek i rybička, ale jak dělá liška? Norské duo Ylvis hledá odpověď:

Koukal jsem na to a zaujalo mě to. Jednak je to video notně praštěné, jednak paroduje nejrůznější současná popová klišé (například Ke$hino blo-o-o-o-w nebo Gangnam dance), a v neposlední řadě je řemeslně velmi dobré. Takže jsem začal pátrat po dalších kouscích od týchž autorů, a s potěšením jsem zjistil, že mají takových kousků víc. (Ostatně, jsou v Norsku poměrně známí a vystupují už od roku 2000.)

Ve všech písničkách, co jsem našel, se opakovaly tytéž rysy: Ylvis vezmou nějaký hudební styl, vyberou z něj známá klišé a natočí, nu, v podstatě parodii, která by ale v daném hudebním stylu mohla klidně být součástí mainstreamu. Je libo „stadiónový rock“? Jasně, proč ne, tady je píseň, která opěvuje velkého hrdinu, něco mezi Rambem a Agentem 007 (a jistě jen shodou okolností jde o Jana Egelanda, norského politika)

Melodie, u které by člověk očekával, že v ní černošský zpěvák zpívá něco o mmmmmh… wow… hot bejby…, slouží u Ylvisu jako základ pro píseň o chajdě v lesích („Malý dřevěný ráj / je to můj vlastní soukromý Taj Mahal z borovicového dřeva / až na ten tvar a rozměry / … / a pokud rádi čůráte venku / tak je to rozhodně místo pro vás“)

Ostatně, co by se stalo, kdyby v písničkách všechny ty jemné narážky a jinotaje někdo zazpíval na plná ústa? No, vypadalo by to třeba takhle – tentokrát v rapovém stylu, i s tím kvíkavým hlasem:

Pokud sledujete klipy od Ylvisů (to je novotvar, co?), dávejte pozor na drobné vizuální narážky (v klipu o lišce je to třeba člověk v masce koně, který zase odkazuje na Blo-o-o-o-w) a nepřeskakujte, poslouchejte hezky celé. Já při prvním poslechu následující písně přeskakoval, a najednou mi vtip nedával smysl. Bez přeskakování to náhle zapadlo do sebe – muzikálová píseň o hledání někoho, jako jsem já sám, někoho… kdo má taky rád dubstep!

No a na závěr jsem si nechal kousek, co se mi líbí asi nejvíc. Ylvis si totiž zjevně kladou zásadní otázky docela často, takže kromě toho, jak dělá liška, zjišťují i jaký je smysl Stonehenge! Hrdina této písně je úspěšný mladý muž, který má všechno – milující ženu, děti, vlastní talkshow v televizi – a přesto není spokojen, protože ho jedna věc opravdu trápí. On totiž neví, jaký je smysl Stonehenge!

Měli byste nechat malou nápovědu
když už postavíte tohle zkurvené kamenné bludiště!
Kdo, doprdele, postavil Stonehenge?
Dva chlápci z doby kamenný, co neměli do čeho píchnout
a tak si řekli: „Hele, kámo, postavíme henge, nebo dvě!“

Dal bych cokoli za to, abych věděl
(Sbor) O Stonehenge
Jo, dal bych všechno co mám
(Sbor) Dal bys i svoje auto?
Hmmm, děláte si legraci? Jasně že bych dal auto
(Sbor) Jaké auto máš?
Já mám Civic. Mám Civic. Mám Civic!
(Sbor) Auto, kterému můžeš věřit!