(Psáno pro IHNED v červenci__ 2016)

Vážení diváci, vzhledem k aktuálnímu dění zařazujeme tento mimořádný zpravodajský speciál, v němž budeme monitorovat a přinášet vám nejčerstvější informace, ber kde ber.

Studio zpravodajství: V tuto chvíli víme, že v Mnichově došlo k útoku. Neznámý střelec zastřelil několik lidí v obchodním centru. Německá policie oblast uzavřela a nesděluje žádné podrobnosti, ale my stále vysíláme. Vítáme v našem vysílání odborníka na Německo, pana Uwe Filtera. Tak Uwe, co nám řekneš k aktuálnímu dění v Mnichově?

Odborník Uwe: No, já po pravdě nevím, co se děje. Teď jak jste mi zavolali, tak jsem si pustil televizi, tam jsou nějaké zprávy, ale zatím nevím nic bližšího.

Studio zpravodajství: Myslíš si, Uwe, že tyto útoky mohou nějak souviset s děním v Německu?

Odborník Uwe: Útoky vždy nějak souvisí s nějakým děním a je třeba je zasadit do kontextu.

Studio zpravodajství: Vzpomeňme na útoky RAF, známé též jako skupina Baader-Meinhofová, popřípadě útoky na olympijských hrách, rovněž v Mnichově. Lze spatřovat nějaké paralely?

Odborník Uwe: Těžko říct v tuto chvíli, počkejme si na oficiální vyjádření německé policie.

Studio zpravodajství: Děkujeme, Uwe. To byl náš specialista na Německo, který měl podrobnosti k útoku. Připomínáme, že v Mnichově došlo k útoku a mnichovská policie vyzvala občany, aby nevycházeli do ulic. Nevydala ale žádné bližší informace. Proto jsme se spojili s paní Boženou, která v Mnichově žije. Paní Boženo, co nám můžete říct o útocích?

Paní Božena: Je to hrozné. My bydlíme na druhé straně Mnichova, ale s manželem sedíme a koukáme na televizi, takže to všechno vidíme ve zprávách.

Studio zpravodajství: Jak Mnichov reaguje na tyto útoky?

Paní Božena: No, podle toho, co vidíme v televizi, tak bych řekla, že je to hrozné. My jsme chtěli odpoledne grilovat, ale asi nebudeme.

Studio zpravodajství: Dá se tedy říct, že je život ve městě paralyzován? Jak to vypadá na místě činu?

Paní Božena: No, my jsme od místa činu daleko, ale v televizi vidíme, že se tam pohybují policisté…

Studio zpravodajství: Ano, německá policie ale ještě nevydala žádné prohlášení. Paní Boženo, jste téměř na místě činu – jak útok probíhal?

Paní Božena: No já nevím, já byla venku před domem, pak mě manžel zavolal, abych se šla podívat na televizi, takže to tu sledujeme…

Studio zpravodajství: Děkujeme. Zůstaňte s námi, přinášíme vám nejčerstvější informace o dění v Mnichově, kde zaútočil neznámý střelec. Mnichovská policie zatím nesdělila nic bližšího, proto přepojujeme do Brna, kde je ve studiu připraven odborník na obchodní centra, inženýr Mojmír Houska.

Studio Brno: Vážení diváci. Vzhledem k tragickému útoku v Mnichově jsme si pozvali našeho předního odborníka na obchodní centra, pana inženýra Housku – dobrý den! Co nám můžete říct o této události?

Inženýr Houska: Tak, vzhledem k tomu, že zatím mnichovská policie neřekla žádné bližší informace, nelze asi říct nic.

Studio Brno: Ano. A můžete to rozvést?

Inženýr Houska: Tak určitě to mohu rozvést. Z hlediska obchodních center jde o nepříjemnou událost, za kterou ale nemohou, jestli mi rozumíte. Ale podrobnosti neznáme, takže bychom jen mlátili prázdnou slámu.

Studio zpravodajství: Promiňte, že vstupujeme do debaty. Mnichovská policie právě vydala prohlášení, že útočník je, podle všeho, osamělý mladík íránského původu, který trpí psychickými obtížemi. Nejde tedy o islámský terorismus.

Studio Brno: Děkujeme za nové zprávy. Pane inženýre, jak mohou obchodní centra předejít podobným útokům?

Inženýr Houska: Co prosím? Jak by mohla obchodní centra předcházet útokům nějakých šílenců?

Studio Brno: Obchodní centra by měla zajistit bezpečnost lidí, kteří v nich nakupují, ne?

Inženýr Houska: No jistě, ale to se týká toho, aby nakupující nespadli přes zábradlí nebo si nezlomili nohu na schodech. Ne situací, že do lidí někdo začne střílet!

Studio Brno: Takže tedy říkáte, že nelze podobným útokům zabránit?

Inženýr Houska: Já jsem architekt a navrhuju obchodní centra. Na tohle jste si měli pozvat někoho jiného.

Studio Brno: Dobře, přesto – útočník stál na střeše obchodního centra. Bylo by řešením, kdyby obchodní centra neměla střechy?

Inženýr Houska: Podívejte, tohle nemám zapotřebí poslouchat. Já odcházím! (strhává mikroport a odchází ze studia)

Studio zpravodajství: Děkujeme. To byl tedy odborník na obchodní centra, který potvrdil, že takovým útokům nelze zabránit. Stále pro vás sledujeme dění v Mnichově. Policie nevydala žádné nové prohlášení, ale máme teprve půl třetí odpoledne a tento speciál budeme vysílat až do šesti, kdy budou hlavní zprávy. Zkusíme proto zavolat znovu paní Boženě, která je v Mnichově taky, a přitom vám budeme pouštět nekonečnou smyčku, kde je vidět, jak po ulici chodí policisté. Zůstaňte s námi, vše sledujeme a přinášíme vám nejčerstvější informace. Paní Boženo, jak to u vás teď vypadá?

Paní Božena: No, u nás je teď klid. V televizi dávají Doktora z hor, tak jsem udělala jen rychlé občerstvení a teď se s manželem díváme.

Studio zpravodajství: A co se teď děje, jaká je situace?

Paní Božena: No, teď to začalo, ale v tomhle díle bude svatba se Sabinou…

Studio zpravodajství: To byly aktuální postřehy z Mnichova. Připomínáme, že došlo k útoku, kdy psychicky vyšinutý mladík íránského původu střílel do lidí, a přepojujeme do regionů. Náš kolega Václav Štursa monitoruje reakci zimních středisek v Krkonoších na události v Mnichově. Tak Václave, slyšíme se? Jak vlekaři hodnotí ve světle dnešních událostí v Mnichově nastávající sezónu?

Mimořádné vysílání bude pokračovat až do pozdních večerních hodin. Neodcházejte od obrazovek, zjišťujeme podrobnosti!