Napsal jsem článek o Kindle 3 a o tom, jak čtečky razantně vstoupily na český trh.

Pokaždé, když píšu o Kindle, se objeví někdo, kdo zmíní, že iPad dokáže mnohem víc věcí, nebo že tedy Kindle v porovnání s iPadem nic moc, že… Von ten kuchyňskej robot umí mnohem víc než struhadlo, proč sis tedy nekoupil radši toho robota? No protože potřebuju struhadlo, ááááách, už žádné takové diskuse.

Tak jsem dal do článku taky maly odstavec, kde jsem výslovně zmínil, že každé zařízení má jiné určení – Kindle je jednoúčelová čtečka e-knih, zatímco iPad je „placatý počítač“, a pokud by byl někdo obzvlášť tupý, tak jsem dopsal, že když si chci pouze číst, koupím si Kindle. Když chci hrát hry, prohlížet weby a dělat další „počítačové“ věci, tak koupím iPad. Čímž jsem měl za to, že je situace dostatečně jasná, srozumitelná a bezrozporná.

Až do prvního komentáře. V něm mi komentátor (je jedno kdo to byl, protože to mohl být kdokoli) hned na úvod oznámil, že „mám s iPadem nějaký problém“. Že prý používám „styl Radka Hulána – nemám to rád, tak na tom najdu jenom to špatné“, a že jsem zapomněl zmínit, že na iPadu lze TAKY číst knihy.

Dotyčného komentátora opravdu nechci jmenovat – mám ho rád, považuju ho za rozumného a celé to beru jako nedorozumění.

Měl jsem, jak říkám, za dostatečné vyjádření, že iPad je placatý počítač, a nikde jsem nepsal, že by na něm e-knihy NEŠLY číst. Navíc jsem neviděl, kde bych hledal jen to špatné, a považoval jsem to celé za velmi neutrální. Ale dobrá – dotyčný je asi přesvědčen, že jsem zaujatý proti iPadu, tak si tu averzi v textu našel. (Psát, že „si na tom našel jenom to špatné„, by bylo velmi laciné…) A tak jsem tedy sednul a do článku dopsal, že „když chci kromě čtení knih taky hrát hry, prohlížet weby…“

Komentátor byl spokojený. Takhle to prý mělo být od začátku, tak jak jsem to podal z toho prý vyplývalo, že na iPadu číst nelze. Uf, uf uf, ale – dobrá. Řekněme že je dotyčný trošku citlivější, protože je (a to je můj odhad) přednastaven tak, že ode mne z nějakého důvodu očekává zaujatost. Když ji očekával, našel ji, a potvrdil si tak svá očekávání, takže jeho přesvědčení zase posílilo. Proč si myslím, že očekával zaujatost? No, kdyby ji neočekával, tak napíše „Hele, ta formulace je nešťastná, někdo by si ji mohl vyložit jako že na iPadu nelze číst…“ a bylo by. Ne – místo toho mi rovnou švihnul, že mám problém, a i když jsem to přeformuloval tak, aby to i příslovečná bába Dymáková pochopila, tak: „Z toho, co píšeš, mám už opravdu pocit, že jsi zaujatý a nechceš se na obě zařízení dívat stejným způsobem.“

Krucityrkn a jaký že způsob je ten stejný? Nezaujatý a objektivní? Nezaujatě a objektivně jsem napsal, že tahle zařízení nelze srovnávat, že jedno je jednoúčelová věc, zatímco druhé je multifunkční počítač.

Naštěstí se mi zároveň dostalo, a to je ta nejveselejší pasáž celých planých dohadů, lekce vyváženého pohledu stejným způsobem. Když jsem si totiž pročítal jeho komentáře znovu, podíval jsem se podrobně na „pro a proti“, která uvedl u Kindle a iPadu. A málem mi spadla čelist – u Kindle do kolonky „pro“ napsal: „Ideální pro získávání nelegálně zpřístupněných titulů„. Jako – nezlobte se na mne, ale tohle že je ten objektivní a nezaujatý pohled? Říct, že něco je, volně opsáno, „ideální zlodějské náčiní“? A s tímhle si mi, prosím pěkně, odváží tvrdit do očí, že já jsem zaujatý. Tak fakt dík za lekci z objektivity, smál jsem se nemálo!

Z článku jsem celý odstavec o iPadu vypustil a diskusi jsem smazal. Což si, předpokládám, dotyčný nevysvětlí jako další potvrzení mé zaujatosti, ale jako prostou nechuť se další debatou na téhle úrovni zabývat.

A ta lekce? Pro někoho budu zaujatý vždycky, i kdybych svatě mluvil. Když o něčem budu psát, je to důkaz mé zaujatosti, když o tom psát nebudu, je to ještě jasnější důkaz zaujatosti, a já prostě zaujatý jsem, protože… prostě jsem zaujatý, protože… protože… vono kdyby to napsal někdo jiný, tak je to OK, ale protože ty jsi zaujatý, tak je to zaujaté vyjádření, což potvrzuje, že jsi zaujatý, ad nauseam… Sere pes, Vachku, tak jsi holt zaujatý, nenaděláš nic! 

_Ex post: podle téže logiky by všechny MP3 přehrávače před AppStorem musely být označené za „ideální pro získávání nelegálně zpřístupněné muziky“.
_