S Raiffeisenkou se rozvádíme od účtu i karty, ostatně jsem o tom už psal. Psal jsem i o tom, že na konci měsíce půjdu zrušit účet. Včera jsem tedy vyrazil.

Přišel jsem na pobočku, oznámil jsem paní na přepážce, že chci zrušit všechny účty, paní řekla OK… chvilku hledala a pak se zatvářila a povídá: Nojo, ale vy musíte za paní S., to je váš osobní bankéř, ta to s vámi zruší… oni to neradi vidí, když my rušíme účty, co si oni sjednají… kdybyste byl tak laskav, do prvního patra…

Inu, tak… proč ne, slušně požádala, nechtěl jsem paní přidělávat problémy. Vyjel jsem do prvního patra, do místnosti, kde sedí paní S., a tam bylo… zamčeno!

Jdu tedy do vedlejší místnosti a říkám jiné osobní poradkyni, že hledám paní S. Prý odešla na oběd a co že potřebuji? No, zrušit účet! Ukazuju jí čísla účtů, občanku… chvíli ťuká a pak říká: Ale to je eKonto, to může jen paní S., já jí napíšu vzkaz, že chcete zrušit účet a ona vám zavolá. Tak počkám, navrhuji já – prý ne, prý odešla TEĎ, a já bych čekal dlouho…

Kývnul jsem na to, a banka vyhrála další kolo. Paní S. za celý včerejšek nezavolala. Jenže se mi to taky rozleželo v hlavě, nedalo mi to a vzal jsem do ruky obchodní podmínky – je evidentně nesmysl, abych musel kvůli zrušení účtu přímo za svou osobní bankéřkou?! Ve smlouvě nic takového přeci nebylo!

Jasně že nebylo, ani není. Podle bodu 16.3.2 Obchodních podmínek mohu jako majitel právo vypovědět smlouvu o vedení účtu kdykoli a bez udání důvodu (o paní S. ani slovo!) Výpověď musí být písemná a je účinná dnem doručení bance, pokud není navázaný úvěrový produkt (není).

Četl jsem to několikrát, a pak mi došlo, že v podmínkách není psáno nejen nic o tom, že bych musel za osobním poradcem, ale není tam psáno ani to, že bych vůbec musel do banky! „Písemně“ a „doručit bance“! Ostatně v tomto bodu se drží platné legislativy. Takže mě včera na pobočce opět ojebávali.

Tedy sednu, napíšu dopis že chci vypovědět ty a ony smlouvy, přiložím platební karty a odevzdám na podatelně. Uvidíme co to udělá, ale kdesi v lebce mi šimrá myšlenka, že by mohla taškařice pokračovat, že by mohli zkusit ještě „předepsaný tiskopis“…

Co si, kruci, Raiffeisenko, myslíš?