V jednom článku jsem použil přirovnání, že jít proti ekonomickým pravidlům na webu je stejně marný boj jako bojovat s klimatickou změnou, a kdyby se peníze, co vynakládáme na „boj“, věnovaly na „přizpůsobení“, tak jich stačí míň a mají podstatně vyšší efekt. Zkrátka ilustrace „marného boje“. Děti Poledne, které bojují proti západu Slunce, straší věčnou tmou a věří, že tmu způsobuje zavírání očí.

No a jeden hluboce věřící mi napsal velmi korektní mail, kde mne upozornil na můj omyl. Že totiž ty peníze nejsou vynakládané proti nějaké prokázané změně, ale kvůli blíže nespecifikované „předběžné opatrnosti„. A já si uvědomil, že za posledních dvacet let, co environadšence sleduji, zůstává základ stejný: „Je třeba vynaložit peníze a uskrovnit se„; mění se jen důvod, kvůli kterým se ty peníze mají vynakládat – „boj proti klimatické změně“ je stejně dobrý zástupný důvod jako „předběžná opatrnost“.

Jen připomenu, že „předběžná opatrnost“ byl tentýž argument, který používali zastánci okamžitého nákupu vakcín proti prasečí chřipce, pamatujete? Ne, to není „výjimečný případ“ kdy „to nevyšlo“, to je bazální princip „předběžné opatnosti“: Chceme peníze a nabízíme za ně řešení nějakého problému, který není a pravděpodobně nikdy nenastane, ale my to zabalíme do „předběžné opatrnosti“ a okořeníme emotivním „snad je lepší dnes zaplatit za něco, co se asi nestane, než pak ohrozit své děti, sebe, civilizaci…“

Navrhuju najmout několik set lidí, co budou chodit po Václaváku, mávat rukama, tleskat a vůbec dělat ryk, a tím odhánět slony. Dovedete si představit, jakou paseku napáchá takový slon na magistrále? Že tam nebyl, není a asi ani nebude? A VY TO CHCETE RISKOVAT? Fajn, ale až u Muzea havaruje první auto po nárazu do slona, bude ta krev na VAŠICH rukou!

Předběžná opatrnost musí jednou provždy patřit mezi salonunfähig slova, stejně jako třeba „řízená demokracie“ nebo „boží vůle“. Předběžná opatrnost nemá nic společného se zodpovědností či s čím je spojována; je to gumový výraz, používaný jako obušek nebo škrticí smyčka.

Ostatně předběžnou opatrností lze obhájit cokoli, včetně genocidy…