Po těch pár měsících od vyhození z FB jsem zjistil, že mi tenhle šajsdrek v životě nechybí. V soukromém téměř vůbec (až se Pixy naučí používat zase nějaké rozumné publikační metody, tak mi FB nebude chybět naprosto), v pracovním minimálně. Na případy, kdy by mi OPRAVDU chyběl, jako když nějaký známý publikuje fotky, na které „bych se měl podívat“, ale publikuje je nikoli jako rozumný člověk „na web“, ale jako čuně „na Facebook“, nebo když mě někdo upozorní na záležitost, o níž bych měl vědět, ale která se taky probírá jen tam, tak na takové případy mám falešný účet, samosebou.

Včera jsem si zahrával s Disqusem a říkal jsem si, že bych mohl přidat možnost přihlašování komentátorů přes Facebůček, ostatně API Key se bude hodit i na pokusy s OpenGraph. Ovšem API Key dostane jen registrovaný…

OK, to je pochopitelné. Nechci si ale registrovat falešný FB účet k serióznímu účelu, což je rozumné, a tak jsem tedy rezignoval a založil si „claim“ účet se svým jménem a mailem. Fajn, účet jsem zaregistroval, dopsal jsem k němu že je zbytečné s ním komunikovat, to kdyby někdo náhodou měl tu potřebu, a šel jsem nastavovat účet.

Poslyšte, to jste schopni seriózně pracovat s něčím, co vypadá co tři měsíce jinak? Co se neustále mění pod rukama? S něčím, kde nevidíte kontext toho co děláte – jestli přidáváte aplikaci na stránku nebo ke svému účtu? S aplikací, u níž je každý formulář jiný a nikdy nelze předem odhadnout, jestli ho musíte někde „uložit“, nebo jestli se ukládá sám? Nebo že bych měl poruchy kognitivních funkcí, které se na jiných webech neprojevují?

Kliknul jsem na Generovat API Key. Vyběhlo okno, že chce povolit spojení Disqusu s mým účtem. OK. Vyběhlo druhé, že si musím ověřit účet přes telefon. Dobrá, ověřil jsem (už jsem byl lehce za limitem ochoty, ale hecnul jsem se). Vyběhlo třetí, že musím souhlasit s propojením. OK. Vyběhlo čtvrté, a to pravilo, že „Sorry, error“. A vybíhá na mne už od včerejška.

A já si konečně v plné síle uvědomil, co mi ve světě bez Facebooku vůbec nechybí: Zmatené uživatelské rozhraní a věčné chybové hlášky. A čím dál tím víc obdivuju (no, to není to přesné slovo) lidi, co nejen věří, že FB je praktický a použitelný nástroj, ale co se to snaží vlastním příkladem dokázat. Nevím jestli bych byl schopen takového sebeobětování…