Některé věci nezaškodí čas od času připomenout. Například toto pravidlo (viz můj starší zápisek).
Pravidlo dostalo jméno po člověku, který rád a často komentuje u lidí, kteří ho neznají, a komentuje přitom jako by se znali dlouhá léta. Důvěrně, kámošsky, furt a navíc bez znalosti kontextu. Píše komentáře k vašim zprávám na Facebooku, píše komentáře k vašim zprávám na Twitteru, píše komentáře k blognutím, zkrátka ke všemu. Ne že by jeho komentáře byly nesouhlasné, ne – jsou prostě jen z kategorie „blbý kecy“, jestli víte, co tím mám na mysli. Hemzy. Nevhodné komentáře ke všemu, nevhodné formou i obsahem. Zkrátka člověk s ne zcela standardní mírou sociální inteligence – jako že neví kdy je vhodné něco podotýkat, a co je vhodné podotýkat.
Filip Oščádal byl první, koho jsem blokoval na Facebooku. Blokoval jsem ho na Twitteru (@buddhacz). Ne proto, že se mnou nesouhlasí, jak si někteří myslí, ale prostě proto, že mi jeho důvěrně vlezlé kecy nebyly příjemné. A nebyl jsem sám. Když se mi někdo svěřil, že „tedy taky už někoho zablokoval… že normálně neblokuje, ale tady už fakt musel„, tak jsem odpovděl: „Oščádala?“ Kupodivu jsem se téměř vždy trefil.
Před týdnem mi přišel od Oščádala mail na pracovní adresu, a v mailu stálo toto:
Ahoj,
jen otázka – jsme na stejný linuxový lodi, proč ty mě zrovna na Twitteru blokuješ? 🙂Just curious, Filip Oščádal
Hu? Jeho vlezlost se od nevítaných komentářů a nevítaných odpovědí na Twitteru rozšířila i na maily? Zmínil jsem se toho rána na Twitteru, že mi přišel mail od otravy. Tři lidé se zeptali, jestli od Oščádala – to myslím hovoří jasně.
Proboha, „jedna linuxová loď“? Kde na to přišel?!
Dal jsem si na čas a po týdnu jsem odpověděl:
Ahoj,
nejsme na jedné lodi, natož linuxové, a nikdy jsme na ní nebyli; pokud bychom na jedné lodi nedejbože někdy byli, tak vystoupím…
Blokuju tě proto, kámo, že jsi otravný; jsi otravný tak, že „blokování otravných“ má dokonce vlastní jméno: „Očšádal rule“ (vygoogli si). Když napíšu „Zablokoval jsem neznámého otravu, který obtěžuje zmatenými vzkazy a nevyžádanými reakcemi na tweety, které se ho netýkají“, tak tři z pěti lidí se zeptají: „Oščádala?“ Blokuju tě proto, že obtěžuješ nesmyslnými výkřiky. Jsi dokonce tak otravný, že mi napíšeš na služební mail, drze mi tykáš a ptáš se, proč tě blokuju…
Doufám, že teď už chápeš. Kámo.
Odpověděl bleskurychle: „Fajn. Každý máme jiný úhel pohledu, respektuju ho.„
Zajímal by mě ten vesmír, v němž existuje úhel pohledu, pod nímž se Oščádal nejeví jako vlezlý otrava, ale budiž…
No a dnes ráno mě čekalo v mailu překvapení, asi jako taková ukázka respektování odlišného pohledu:
…hej, proboha, si hlavně nikdy neinstaluj fillets-ng-data, ty sebestředný magore 🙂 ju? mohl bys dojít k újmě na zdraví!
z drzým pozdravem, Filip Oščádal
Když nazvu Pixyho v mailu sebestředným páprdou, vím že si to mohu dovolit, natolik se známe. Vím, komu si mohu dovolit napsat „Jestli nepošleš článek, tak tě stáhnu z kůže!“ Vím, co si mohu dovolit napsat lidem, které znám, a oni vědí, co si mohou dovolit ke mně. Kdybych to nevěděl, choval bych se nevhodně; choval bych se jako Oščádal.
A protože si má člověk pondělní ráno užít, užil jsem si ho a odpověděl mu mailem, kde jsem shrnul, jak na jeho chování pohlížím, a specifikoval jsem, kam přesně si má fillets-ng-data zasunout…
„Oščádal rule“ je pravidlo, které říká, že lidi, co se takto chovají, patří zablokovat, a to bez výčitek svědomí a bez vysvětlování.
PS kdyby vás to zajímalo: fillets-ng je nějaká linuxová hra. Detaily neznám, neměl jsem tu čest a doufám, že ani mít nebudu. Kdo znáte freeware linuxové hry, pochopíte. **
**