Když máme follow friday, proč nemít „well done wednesday“?

T-Mobile bryskně reagoval a včera odpoledne se ozval obchodní zástupce. Nenabízel žádné nesmysly, dohodli jsme se, řekl jsem mu, co potřebuju, a za hodinku jsem měl Nabídku, Kterou Nelze Odmítnout.

Lehké #WTF nastalo při vysvětlování mého stavu. „Jsem OSVČ,“ pravím, „ale nemám IČ, protože podnikám podle aut.z.“ – „Aha. To je nepříjemné, protože náš systém neumí pracovat s podnikateli, co nemají IČ…“ No co, stejně jsem si ho chtěl udělat, tak si ho udělám teď a až bude, tak řeknu…

Obratem jsem volal na živnostenský odbor Magistrátu v Českých Budějovicích. Spadám pod paní Böhmovou, tak jsem jí zavolal a povídám: „Potřeboval bych poradit s živností… Já vím, že dnes nemáte úřední den…“ – a z druhé strany se ozvalo: „Ale to přeci vůbec nevadí! Povídejte, co byste potřeboval…“ Potěšilo. Dostal jsem instrukce, že se mám dostavit s občankou a tisícikorunou.

Apropo občanka. Blížil se termín jejího propadnutí, tak jsem před měsícem šel požádat o vydání nové, a když už jsem byl v tom, tak i o řidičák. Objednal jsem se přes internet na určitou hodinu. Přišel jsem, zadal jsem kód, během dvou minut jsem byl na řadě. Žádosti o oba doklady zabraly rovných 12 minut.

Dneska jsem si je šel vyzvednout. Opět objednaný přes internet. Vydání zabralo šest minut. Pak jsem vyrazil na živnostenský odbor. Registrace – deset minut.

„A kdybyste změnil bydliště…“ – „Tak vám to nahlásím!“ A paní na to povídala: „Kdepak, to nemusíte. My to dostaneme z centrálního registru. Jen vám pošleme nové oprávnění s novou adresou.“

Tyjo.

„… a chcete ho poslat, nebo se tu pro něj stavíte příští týden?“ Stavím se. Mám jít na poštu, nebo na Magistrát? To snad radši půjdu na magistrát.

„A to IČ se dozvím z toho oprávnění?“ ptám se ještě. „Jestli chcete, tak mi zítra zavolejte, já ho už budu vědět, já vám ho řeknu,“ odpověděla úřednice.

Takhle nějak si představuju jednání s úřadama…

PS: Před deseti lety jsem na tomtéž Magistrátu absolvoval jednání s matrikou, které vyústilo až ve velmi hlasité upozornění úřednice, že ona tam je pro mne, nikoli já pro ni, a následnou stížnost na její chování. Musím se podívat, jestli už ji vyrazili…

(A to #WTF platí v plném rozsahu i pro další firmy, které mají informační systémy nastavené na „Podnikatel = IČ“. Třeba Českou poštu.)