To jsem ani nečekal, poslyšte, to vážně nemuselo být…

V pondělí dával Vilém Rubeš na svůj FB fotku předvolebního plakátu:

panenka-orig

Zaujala mě patka a knír Antonína Panenky. Taky koho by ne, že? Spustil jsem Photoshop a…

Kolega se smál a říkal: „Ještě dej na to triko 88!“ No, trvalo to ani ne tři minuty. Koukal jsem se ještě na ten nápis „Chceme šťastnou desítku“ a říkal jsem si, jestli tam mám dát obrázek lahváče. Ale nakonec jsem si říkal: Šťastná desítka, šťastných 10, to bude ještě víc jasné, že jde o fotomontáž. Lup! Ještě jsem dolů přihodil logo OLOL – Our Lady Of Lourdes. Jako že fotomontáže. Až zase uvidíte v nějakém online médiu (experti jsou na to Nova a Blesk) článek s titulkem a la „Internetoví vtipálci se baví…“, hledejte nápis nebo logo OLOL, odtamtud jsou totiž většinou vykradené.

No a zde je výsledek. Najdi čtyři rozdíly:

panenka

Banální fotomontáž, jakých se v klubu OLOL propere desítka denně.

Nojo, jenže tentokrát Blesk i Novu předběhly Lidovky, kam ta fotomontáž přes sítě doputovala. Tam to vzala pevnou rukou redaktorka a nenapadlo ji nic lepšího, než zavolat Sazce. Nevšimla si ani divného knírku, ani zjevně okousaného loga, ani čísla „88“ (a to jinak média vidí „nebezpečnou číselnou symboliku“ všude), získala vyjádření a stvořila článek:

lidovky

Já mezitím šel k doktorovi, do lékárny, na poštu, a když jsem došel domů, tak na mne blikalo několik zpráv. A mezi nimi i zpráva od autorky článku, že by chtěla moje svolení s použitím fotografie – a u toho odkaz na článek. Rozesmál jsem se a napsal jsem jí: „Gratuluju, je to fotomontáž!“ Odpověděla: „Super, to se vám povedlo“.

No a pak v tichosti pozměnili titulek, přepsali text a vznikl geniální útvar, v němž „Na falešném plakátu s Panenkou je logo Sazky. Firma žádá stažení„. Tak si to zopakujeme: Falešný plakát není. Je to jen fotomontáž, ten plakát takhle nikde nevisí, jak jsem autorce psal. Není na něm logo Sazky, to vypadá jinak. No a „firma žádá stažení“ je už naprostý bizár. Stažení čeho? Svého loga, které není na plakátech, co nikde nevisí? Tak poslouchejte: Pravým tlačítkem myši kliknout, „Uložit obrázek jako…“

Roztomilý bonus je ten widget z Facebooku, který vložili do článku, takže když do postu něco dopíšu, tak se to v něm objeví.

Smál jsem se docela dlouho. Až do chvíle, kdy v diskusi pod tím mým postem na FB někdo začal spekulovat, že to určitě udělali „mladý komančové“, že všechny indicie ukazují na jejich práci. To jsem se smát přestal a už jen dal hlavu do dlaní. (Ráno prý tu zprávu o zneužitém logu Sazky zopakovali na Country rádiu, ale to jsem neslyšel.)

Takže abych to shrnul – nemám nic proti Panenkovi ani Sazce ani Praze 10, a opět připomínám: Ověřujte si, co čtete a co vidíte!