Dělal jsem ve firmě F, kde psali skripty, které běžely jen na IIS a muselo se k nim přistupovat Explorerem. Z nějakého, mně nejasného, důvodu tomu říkali „webové aplikace“. Vytvářet opravdové aplikace, takové které fungují i v jiných prohlížečích, bylo ztrátou času, bylo drahé, neefektivní, jiné prohlížeče to nedělají tak jak my to píšeme (=nefungují v nich naše prasácké hacky) a konečně ultimátní argument: Naši zákazníci jsou velké firmy, a ty používají IE.

Basta fidli. Říkal jsem jim, že jednou nebudou, ale nečekal jsem na to. V roce 2009 by to bylo čekání na Titaniku.

Moje žena pracuje ve velké nadnárodní firmě N. Teď mi povídala, že přišlo nařízení, že budou přecházet z IE na FF. Místní ajťáci jsou z toho nešťastní, protože jim informační systémy nefungují. No bodejť by fungovaly, když je dělaly firmy jako je F, zvolal jsem velikým hlasem.

Z jedné strany jsou firmy F, co dělají dál „aplikace“, k nim píšou do požadavků „Nutný prohlížeč IE6“ a stále věří, že to prodají, protože jejich zákazníci přeci ten IE mají. Z druhé strany jsou zákazníci, jako firma N, kteří nechtějí udržovat svoje systémy uměle zaostalé. Co se stane? Buď zákazníci dojdou k tomu, že si na sebe upletli bič, konstatují porážku a pokorně zůstanou u IE6, nebo budou poraženy firmy F a jejich obchodní strategie je pošle ke dnu. Schválně si tipněte, kde to praskne dřív.

Mám takové tušení, že nejlíp se budou mít firmy, co řeknou: „Dokážeme vám nabídnout opravdové webové aplikace, a se slevou vám přelejeme data z těch starých programů!