Už zhruba půl roku, od chvíle, co jsem přečetl skvělý článek o funkcionálním programování v CoffeeScriptu, přemýšlím o něčem takovém nad PHP a HTML. Tedy o jazyce vyšší úrovně, jehož výsledkem by byla kombinace PHP/HTML. Ideálně kdyby byl syntakticky kompatibilní s CfS. No a přemýšlení mě přivedlo k různým nadstavbám či metajazykům nad HTML.

Hezky vypadá HAML. Díval jsem se na něj a pobavil mě propagační text okolo: Jak je v HTML potřeba furt dokola psát < a >, což s HAML odpadá… To ano, v HAML žádné <> nepíšete – zato si ušoupete klávesu %. Asi aby to bylo spravedlivé – znak % se v HTML ani v JS moc nepoužívá, tak aby se klávesnice opotřebovávala rovnoměrněji… Plus taky tuny dvojteček a složených závorek a „pokud je tato hodnota true, je = totéž co &=, jinak !=“. Já vím, Rubystům tahle syntaxe připadá pochopitelná, protože vychází z Ruby, ale když vono…

Zkrátka kdyby HAML nebyl tak moc Ruby, líbil by se mi víc.

A až bude něco takového i pro PHP, bude to úplně nejvíc! Dokonalý ekosystém – myriády hostingů s PHP, a nad tím smysluplný jazyk, který bude „překládat do PHP“.

Kombinace LESS / HAML(enhanced) / CoffeeScript / CoffeePHP by mě asi bavila.

PS: Dle mého je „masivní produkce frameworků“ příznakem toho, že přichází jazyk vyšší úrovně…