Akreditovaná nezávislá kalkulačka mobilních tarifů vzbuzuje lehké rozpaky nabízenými službami, jejich podmínkami, no a v neposlední řadě i komunikací… (Aktualizace: Vyjádření Tarifomatu)

Zkusil jsem použít „akreditovanou nezávislou kalkulačku Tarifomat“ – zesnulý Kamojedov by jistě podotkl něco peprného o váze takové akreditace od ČTÚ

První, čeho jsem si včera po ránu všiml, byl tweet Ondřeje Austa:

Ad Tarifomat.cz: Nepříjemná zkušenost: hned jak zadáte a odešlete číslo, abyste jen porovnali tarif, volají s jakousi „neveřejnou“ nabídkou.

Inu, klasika. V podmínkách to mají, jak správně upozornil Dan Dočekal, a nakonec to dopsali i do formuláře. O to víc pak překvapilo, že… ale to si nechme na později.

Sednul jsem k jejich kalkulačce a zadal své reálné náklady na telefon. Patnáct minut hovorů měsíčně, pět SMSek, mobilní internet ANO. Tarifomat mi nabídl různé tarify tří operátorů, které se lišily – oh, wait, nelišily se skoro ničím, jen plus mínus desetikorunou. Cena okolo 350 Kč, FUP 150MB. Cože? COŽE? Dobře, jdu zpátky, tam bude někde jistě přepínač „Mobilní internet – nepoužitelný / použitelný“. Není. Ptají se vás, kam voláte nejčastěji (a při přepínání na „lepší“ kalkulačku zjišťuju, že v Implayo nevědí, že „obsah by měl být přístupný i bez použití JavaScriptu“, ale to je detail).

Samosebou jsem zadal „fake“ číslo 123456789; nestojím o to, aby mi kdokoli volal (nabízeči z bank to už moc dobře vědí). Ale i kdyby – proč, kruci, potřebuje nějaký nástroj ke srovnávání cen tarifů („nezávislý“ a „transparentní“) znát moje telefonní číslo? Rychlý pokus – a opravdu, když tam nenapíšete nic, dál se nedostanete. Dokonce je to číslo asi úplně nejdůležitější, proto se na něj zeptají jako první! Fakt, první položka formuláře: Zadejte svoje telefonní číslo.

K večeru jsem si tweetnul: „Tarifomat je boží služba. Našel mi tarif, který je za stejnou cenu, jako platím teď, zato mnohem horší, a ještě mi píše, jak je to úžasné!

A následoval twitterový dialog, který sem přepíšu a opatřím pak komentářem:

 • Tarifomat: Srovnáváme ty tarify, které jsou k dispozici. Pro některé zákazníky najdeme úporu a jiní zjistí, že už výhodný tarif mají.
 • adent: takže výsledek šul nul, ale vy získáte živé telefonní číslo a souhlas s telemarketingem, a to je hlavní! 🙂
 • Tarifomat: Voláme pro zpětnou vazbu a kvůli případným dotazům. Pokud kdokoliv nemá zájem, tak okamžitě mažeme. Řešení – #77777777 🙂
 • adent: Voláte kvůli dotazům a pro zpětnou vazbu? Tak to měl asi @ondrejaust halucinace: https://t.co/Wv8ixntz Zkuste nelhat, ano?

He, he. Jak české. Voláme přeci jen proto, abychom zlepšili naši službu, a když to nechcete, tak tam přece napište nějaký nesmysl, no kde je problém? Proč nutí „akreditovaný nezávislý transparentní“, aby si lidi vymýšleli? To tam nemůžou dát tohle pole jako volitelné? „Pokud chcete, abychom vám zavolali…“ Asi ne, takhle bude výtěžnost vyšší… A hlavně – proč mě zkouší tahat za fusekli?

 • Tarifomat: A opravdu velké množství zákazníků ušetří. Byť by to bylo 300Kč měsíčně. Neděláme to pro sbírání tel. čísel.

A zase…

 • adent: přesně proto je to telefonní číslo povinné! Největší problémy si udělají firmy tím, že lžou o ověřitelných věcech…
 • Tarifomat: Snažíme se aktivně kontaktovat co nejvíce lidem. Určitému procentu můžeme dát i nabídku. Prosím, otestujte nás
 • adent: Otestoval jsem, nenabídli jste nic zajímavého.

„Prosím otestujte nás“ se objevilo už u Dana Dočekala, objevuje se zas. Mají v Tarifomatu dojem, že jsme je neotestovali? Že nadáváme jen tak?

 • Tarifomat: To podezření ze lži je mi nejpříjemné. Voláme a ptáme se na dotazy. Někdy máme i neveřejnou nabídku. Podle nás to je výhoda.
 • adent: Jaký jiný důvod má POVINNÉ zadání telefonu než sběr čísel se souhlasem? Proč tam není „Nechci zadat číslo“?
 • Tarifomat: Dobrý den, prosím můžete mne kontaktovat na 777 722 411. Myslím, že jde o twitter nedorozumění. Roman Nováček
 • adent: Jaké přesně nedorozumění je v tomto sdělení: https://t.co/SH4rTZRb ? Vy tam vidíte něco o nabídkách?
 • Tarifomat: Proč voláme? 1. ptáme se na zpětnou vazbu a zodpovídáme dotazy, 2. pokud je to možné, tak nabídneme i neveřejnou nabídku
 • adent: Vidíte. Zkuste tuhle odpověď příště psát na první pokus. 😉

Nechápu, opravdu ne, proč to nezvládli napsat hned napoprvé. Obzvlášť když to týž den přidávali na stránky. Když týž den už na to poukázalo několik lidí. Ne, přijde večer, a první, co napíšou, je „voláme kvůli zpětné vazbě a dotazům“! Na otázku, proč je nutné telefonní číslo, jsem se odpovědi nedočkal. A jedeme dál:

 • adent: A proč jsou tedy některé nabídky neveřejné? Co by se stalo, kdyby byly veřejné?
 • Tarifomat: Jsme prostředek pro operátory, aby nabídli co nejlevnější tarify. Některé akce jsou neveřejné, my to respektujeme.
 • adent: Takže vy nejste nezávislý srovnávač tarifů, ale „prostředek pro operátory“?
 • Tarifomat: Srovnáváme jejich nabídky – jsme prostředkem, jak svoje tarify představují a nabízí zákazníkům.
 • adent: Jste tedy placeni operátory, abyste pro ně dělali marketing? Nebo jak tomu mám rozumět?
 • Tarifomat: Čím více lidí nás použije, tím více budou operátoři „tlačeni“, aby snížili ceny tarifů. Primární je snížit útraty.
 • adent: To je hezké vyjádření, ale tak do tiskové zprávy. Ty nabídky jsou naprosto „nekonkurenční“ a nijak netlačí.
 • Tarifomat: Nabízíme nezávislé srovnání tarifů. Pokud zákazník tarif i přes nás objedná, tak máme provizi https://t.co/Mv1VsAO6
 • adent: Jste živi z provizí a děláte „nezávislé srovnání“? Pak definujte, prosím, nezávislost, asi mám jiný výklad.
 • Tarifomat: Zkuste naši linku a sami uvidíte, že hodně hovorů končí slovy – „Máte to nejlepší, gratulujeme“
 • adent: To jste mi poslali náhodnou větu z tiskové zprávy? Otázka zněla, co si představujete pod slovem „nezávislé“.
 • Tarifomat: Ne, nezávisle porovnáváme nabídky – je to na operátorech, která nabídka bude pro zákazníka nejlevnější.
 • adent: Nezávisle na čem? Na provizích, co z nich máte? Máte nabídku na webu, a pak „neveřejnou“. Proč bych si neměl myslet, že ta na webu není nejlevnější?
 • Tarifomat: Záleží mi na tom, abychom nebyli lháři/podvodníci/atd. Kontaktujte mne prosím přímo – Roman Nováček, 777722411
 • adent: VY chcete, abyste nebyli „podezřelí“, a JÁ mám kvůli tomu někam volat? 🙂 Máte pro mne „neveřejné vysvětlení“?
 • Tarifomat: Bohužel na Vás nemám kontakt, zavolal bych hned. Spíše jde o to že 140 znaků nestačí.
 • adent: Je to totéž jako s tou neveřejnou nabídkou, tak se zeptám: Proč by tento rozhovor neměl být veřejný?
 • Tarifomat: Jde čistě o to, že se motáme v kruhu a twitter pro tuto diskusi nestačí
 • adent: Ale proč ne, tak já tedy své připomínky sepíšu, veřejně je vystavím a vy na ně můžete odpovědět, tak?
 • Tarifomat: OK, to je ideální řešení. Prosím, pošlete mi link na ten článek na **mailová adresa**

(Do hovoru se zapojovali i jiní lidé (@kacer a další) a byl tak poněkud přerývaný. Dovolil jsem si z něj „vykostit“ hlavní vlákno tak, aby to celé sepsané dávalo smysl)

Já to, s dovolením, shrnu:

Tarifomat včera, asi na základě reakcí lidí, připsal do formuláře, že na zadané tel. číslo mohou zavolat s neveřejnou nabídkou. Večer přijde s kulišáckým tvrzením, že volají kvůli dotazům a zpětné vazbě. „A pokud se vám to nelíbí, tak tam napište falešné tel. číslo“ – tohle není zrovna pěkná vizitka. Nemluvě o tom, že by to mohl být velmi snadný nástroj na drobné naschvály (a teď vážně: Kdo z vás tam napsal zlomyslně telefon na některého svého známého?) Dobrá, není to přímo lež, ale že by to byl vzor férovosti, to se nedá říct.

V těsném závěsu píše: „Neděláme to pro sběr tel. čísel“ – no, kdyby na ta tel. čísla nevolali, a kdyby nebylo zadání telefonu povinné, tak by jim to možná někdo ve slabé chvilce i věřil. Pokud to nedělají pro sběr tel. čísel, tak proč ho vyžadují a proč na ně volají? Kvůli zpětné vazbě? „Pro zlepšování služeb zákazníkům“? Myslím, že tady Twitterúčet Tarifomat lehce zalhal. Dělají to pro sběr telefonních čísel. Zpětnou vazbu může přeci internetová (!) kalkulačka získat i jinak než telefonem, stejně tak pro dotazy může nabídnout primárně jiné kanály. Ale tady je „povinné číslo“, a potvrzené „volání s nabídkami“. Všimněte si, že nikde nepadlo vysvětlení, proč ta čísla potřebují tak nutně, že bez jejich zadání nelze službu použít.

Další sekec mazec je bezelstné přiznání k tomu, že jsou „prostředek pro operátory, aby nabídli nejlevnější tarif“. První otázka, co člověka napadne, je: Opravdu k tomu operátoři potřebují Tarifomat? Proč by to dělali, když by je to, jak hned o kousek dál Tarifomat píše, nutilo snížit ceny? A ten závěr, ten je z rodu čirého dada. Tarifomat je živ z provizí za prodané tarify. Tarify mu dodávají operátoři. On je „nezávisle“ porovnává.

Tak, uvěřil bych jim leccos. Že je porovnává „objektivně“, tj. že nikomu nenadržuje. Že je porovnává všechny. O tom nepochybuju. Ale nelze „nezávisle“ porovnávat tarify, jsem-li závislý na jejich prodeji (a ještě bezelstně přiznávám, že jsem „prostředek pro operátory“)!

Nezávislé srovnání vyžaduje nezávislost především na objektu srovnávání, to se na mne nezlobte. A za druhé – nezávislost jde ruku v ruce s transparentností. Jakákoli netransparentnost zavání snahou zakrýt možné narušení proklamované nezávislosti. A tady je netransparentní celá řádka věcí, od neveřejných nabídek přes nejasný smysl sběru tel. čísel až po ty rady „zadejte číslo 777777777“.

Tarifomat může být užitečná služba (i když – kde je nabídka Vodafone + InKarta?) a dobrý podnikatelský záměr. Ostatně nástrojů pro „srovnání a doporučení“, živých z provizí, jsou spousty, a některé z nich jsou i objektivní – vyplatí se to spíš než doporučit míň vhodný tarif, hosting, e-shop, wotevr…, než pak čelit podezření z manipulací pro pár dolarů. Věřím Tarifomatu, že nemají důvod kohokoli zvýhodňovat. Ale trvám na tom, že:

 1. Nejsou nezávislí
 2. „Neveřejné nabídky“ jsou vždy a všude podezřelé
 3. Jejich posláním není „tlačit na ceny“, ale „nabídnout lidem neveřejnou nabídku za provizi“
 4. Zadání tel. čísla nemá být povinné (Aktualizováno: Už není…)

Odkaz posílám panu Romanu Nováčkovi, a rovnou si dovolím otázkový výkop: Pane Nováčku, můžete dát telefonní číslo až na konec formuláře a udělat ho volitelné? Pokud ano, tak kdy to uděláte, pokud ne, tak proč to neuděláte? A proč tolik bazírujete na telefonování? Není možné poslat „neveřejnou nabídku“ na mail? A proč to neděláte? Děkuji.

Pé es: Samosebou, kdyby to mělo být nezávislé, musel by to dělat někdo, kdo není živ z provizí od operátorů… třeba ČTÚ… heheheeee!

Aktualizováno 14:33 – pan Nováček poslal vyjádření, které je k dispozici zde: Vyjádření Tarifomatu. Bohužel ani při nejlepší vůli jsem v něm nenašel odpovědi na to, na co jsem se ptal. Je zvláštní, že večera to vypadalo, že Tarifomatu jde hlavně o to, aby prokázal, že jim nejde hlavně o sběr tel. čísel a že jsou nezávislí (tudíž že nelžou), ale v reakci jako by zapomněli, o co jim šlo, a slovem se k tomu nevyjádří…

Aktualizováno 16:11 – Roman Nováček píše: „Děkujeme za zpětnou vazbu. Situaci jsme konzultovali s ČTÚ. Již cca 15 minut je telefonní číslo nepovinný údaj dobrovolný pro každého, kdo chce od nás poradit. Věřím, že tím je situace uzavřená.