(Psáno pro IHNED)
Máme po volbách, a tak se můžeme od volebních klipů vrátit k poctivé televizní zábavě. Tu nejlepší, jakou jsem našel, neposkytuje ani Šlágr TV, ani televize Regina, ani střihové pořady ze střihových pořadů, v nichž s napětím sledujeme, jestli Čejka udělá slepici. Kdepak. Nejlepší zábava na dlouhé bezesné noci je televizní kvíz.
Ano, mám na mysli ty pořady, co běží po půlnoci a jejichž princip je ten, že nějaká slečna slibuje peníze, popřípadě to, že se svlékne, pokud někdo zavolá a vyřeší hádanku, co je na obrazovce. Třeba spočítá koruny nebo vyřeší jednoduchý matematický příklad, popřípadě doplní písmena do doplňovačky nebo najde města, jejichž názvy jsou zapsané přesmyčkou. Pokud volající uhodne, dostane třeba dva tisíce korun. Což zní pro někoho možná lákavě, ale ve skutečnosti to je ještě zoufalejší zábava, než házet peníze do výherního automatu.
Sice je dole napsáno, že za minutu hovoru zaplatíte sedmdesát korun, ale i tak někdo zavolá. Však co, zavolám, přepojí mě, já řeknu správnou odpověď a máme to. Ve skutečnosti nejde o to, abyste zavolali a dostali peníze, ale abyste zavolali a zaplatili za to co nejvíc. A tak čekáte jako tupani, než vás řádně podojí, a čekáte, a čekáte, a čekáte… A když už je to neúnosné, tak vás přepojí do studia, a vy řeknete své zvíře na tři, které má uprostřed písmeno E: “PES!”
“Cože? TES? Co to je TES?”
“Ne TES, PES!”
“Nerozumím vám. Říkáte VES? To není zvíře!”
“PES! PES! P – E – S!”
“PEC? Ne, to není správné slovo…”
“PES!”
“Já vám vůbec nerozumím. Řekněte to po hláskách…”
“P jako Pavel! E jako Erika! S jako Soňa!”
“Nerozumím. NES?”
“PES!!!”
Píp píp píp… “Tak bohužel, uplynul časový limit a já stále čekám na to slovo…”
Další osvědčená soutěž je “hádejte, co je v obálce”. To takhle diváci hádají povolání, co končí na “-ář”, a moderátorka jen kroutí hlavou. Nakonec obálku otevře, a tam je napsáno: “Cvistář”. To je hodně zastaralý název pro soukeníka, ale aspoň to má nějakou vazbu s realitou. Což se třeba nedá říct o matematických hádankách.
Zkoušel jsem nejrůznější způsoby, třeba ignorovat závorky nebo priority operátorů. Zkoušel jsem nevnímat matematické symboly a podle pokynu jsem jen sečetl čísla. No, nepodařilo se mi to ani trochu. Pokud některý z čtenářů tuší, jak z výrazu 7 x (5 – 2 + 8) – 2 x 5 + 3 – 4 – (1 x 7) + 3 – 4 + 5 + (6 – 3) dojít k číslu 407, nechť mi zavolá na telefonní číslo, které je dole pod článkem (70 Kč za každou započatou minutu hovoru).
Dobré jsou taky ty “sečtěte čísla v trojúhelníku” nebo “spočítejte koruny na obrázku”
Tak schválně. Spočítám koruny, tedy korunové mince, a jsou tři. Čtvrtou “korunu” má slečna na hlavě. Tedy žádných 88. Když spočítám hodnotu mincí, tak jen po sečtení tří padesátikorun mám 150… Ve kterém vesmíru je správná odpověď 88?
Tak mi asi nejde matematika. Přesmyčky budou lepší, že? Tak schválně: Co je za město RAHPA? Jasně, Praha. A co ONRB a LOSO? Pokud myslíte, že Brno a Oslo, jste vedle! Slečna má v obálce města Born (v Nizozemí, neznáte?) a Solo (zkrácené jméno pro Surakartu)! To jsou hledaná města. Trololololooo…
Tak si říkám, jestli spoléhají na to, že všichni u obrazovek jsou touhle dobou buď ožralí jak motyky, nebo totálně vymletí, nebo sjetí leštěnkou na nábytek… Fakt. Koukám se na číslo 5649 ze sirek a zadání zní: Přesuňte dvě sirky tak, abyste vytvořili co největší číslo.
Hm, hm, hm, co to asi tak může být? Nevíte? Přeci 5E451!
Protože umím programovat, tak znám čísla v šestnáctkové soustavě, a tam je 5e451 rovno číslu 386129 v soustavě desítkové. Nebo to není 5E431, ale neumělý pokus napsat slovo “SEKSI”? Jako že největší číslo je sexy číslo, cha cha, rozumíte? Rozumíte? Ne? A už jste si cvakli leštěnky?
PS: Skvělý zdroj podobných videí je CaryMaryFuckův kanál na Youtube… Jen pro silné nervy!