Furt dokola, a už mě to nebaví. A přitom je to taková banalita, jako napsat, že programy by měly být uživatelsky přívětivé. Ajťácká paka, zblblá z binární logiky, to čtou jako „musíte dělat jen programy pro blbce“, a jdou s tím polemizovat. Netušil jsem, jak omezené a verbálně agresivní jejich argumenty mohou být (a když argumenty dojdou, tak hurá, zkusíme nějakou argumentační figuru a kognitivní disonanci srovnáme tím, že dokážeme, že je autor pitomec – tím problém, jak známo, zmizí). Přitom sami sebe označují za intelektuální elitu a za odborníky, co jsou povolaní rozhodovat o tom, jak mají programy vypadat a pracovat.

A kvůli čemu takovej élent? Jen kvůli tomu, že po nich někdo chce, aby si uvědomili, že jejich programy používají lidé, co nemají používání programů jako smysl bytí.

Nepočítám, kolikrát v diskusi padly fráze o tom, že „když chci s něčím pracovat, musím se to naučit“ a že „specialisti mají své potřeby, a my jim cpeme nástroje pro poloopice„. Jak to, že udělám snadno použitelný program, omezí specialisty? Holt odezdikezdismus: Co je nepoužitelné a s milionem tajemných nastavení kryptickými hláškami, to je „vysoce odborné“; co může používat kdokoli jiný, to je „pro cvičené opice“ (a ONI to dělat nebudou).

Ostatně nazývat lidi, co mají jiné potřeby, jako např. poslat mail bez hodinového nastavování serverů a kompilace jádra, opicemi je, jak se z diskuse zdá, poměrně rozšířené. Blbci, pitomci, opice (mnoho opic)… a přitom to jsou ti, pro které se programy píšou. Ti, co se NIKDY nebudou s to naučit, jak se s počítačem pracuje. A ti, co programátory živí, mimochodem řečeno.

Teď jeden takový dokonce z mého článku vyvodil unikátní závěr: „Razíme filosofii, že průměrný pitomec je tím nejvyšším arbitrem, byť se jedná o odborné záležitosti.

Aha. To vysvětluje mnohé.

Víte ale co je na tom opravdu smutné? Když napíšu, že by ajťáci měli mít povědomí o fungování světa, o ergonomii, psychologii a o ekonomii, aby neplácali takovéhle pitomosti a zvykli si na slova jako „zákazník“ a „potřeba“, tak se mohou ti samí vzteknout, že ONI nemusí nic takového vědět a znát. Že se ONI na takovéhle soft skills mohou zvysoka.. ONI se nic učit nemusí a nepotřebují, oni vědí všechno a o všem, oni vědí co vy chcete dělat s počítačem a vědí, jak to máte dělat nejlíp. Buď pochopíte, že ONI znají vaše potřeby líp než vy, nebo jste opice. Ironické je, že přitom jedním dechem chtějí, aby se ostatní naučili pracovat s plody jejich superiorního ducha, nebo ať jdou od klávesnic

Ale to je asi marné volání.

Měl bych to říct po ajťácku. Bylo by to asi takhle: Naučte se pracovat s lidmi, než pro ně něco budete navrhovat, vy cvičené ITopice!