Po návratu z odpočinutí přemýšlím, čím začít… Zmínit „virální video webexpo“? No, snad leda jako odpověď pro ty, co se ptali, co že myslím tou změnou směřování WE: Koukněte se na „hokejová“ videa Mishy Berga a na tohleto. Probrat tu číčovinu s jaderným zařízením ve Francii? Okomentovat pád letadla?

Začnu Šluknovskem a tamními problémy s „Cikány všech barev pleti“. To se to krásně mudruje od mikrofonu… A že jsem toho slyšel z ČRo1 požehnaně. Asi nejrozumněji mluvil Gabal – jednoduché a rychlé řešení není. Nebude. Největší průser jsou děti, které nikdy v rodině neviděly pracovní návyky. Jak to chcete řešit? Odejmout „na převýchovu“ nelze, a investicí do školství…?

Představuju si to.

Vidím, jak učitelka říká dětem, že lidi pracují, za to mají peníze, a za ty žijí. „Vaši rodiče chodí do práce, aby měli peníze…,“ říkaly učitelky nám.

„To není pravda, dostávají peníze na úřadě!“ praví žák.

Co mu na to řeknete, paní učitelko? Jak je motivujete k práci? Jak jim vysvětlíte, že můžou dělat, co je baví? Sama víte, že to nebude pravda.

„Do práce chodí jen debil, když čoruješ, máš love hned a koupíš si auťák!“ kontruje druhý.

Učitelka může chabě oponovat: „když ale budeš krást, zavřou tě do vězení!“

„Náhodou ve vězení je to dobrý: nic nemusíš, daj ti najíst, máš televizi, filmy… pohoda!“

A co řekne učitelka teď?

Jak chcete vysvětlit dětem, že je lepší chodit do práce, když samy vidí, že do práce chodit nemusí a přesto dostanou… a když nedostanou, tak si můžou přeci vzít!

Včil mudruj!