Přirovnání s trojúhelníkem má vždycky svůj půvab…Navíc je u webových oborů přesnější než lineární „Kdo to umí, ten to dělá, kdo to neumí, …“

Neumí, řídí, neumí ani řídit, učí… Haha.

A teď vážněji: U oborů, které letí divoce dopředu, a navíc tak, že ani nevíte, co je dopředu a co je stranou a kde se žije v turbulencích, platí pro znalosti spíš obdoba toho „trojúhelníkového“ hesla: Práce může být rychle, dobře nebo levně. Vyberte si, které dvě vlastnosti chcete.

Stejně tak na webu: můžete věci dělat, rozumět jim do hloubky a vidět je v souvislostech. Vyberte si dvě cesty, tu třetí budete stranou ležet nechat muset *).

Webové technologie (a nejen ty, vlastně většina IT) jsou neskutečně komplexní obor. Nesmírně široký, a jednotlivé podoblasti jsou zase hodně hluboké. Bývaly doby, kdy člověk zvládnul sledovat novinky v oboru (alespoň většinu), pochopit je do hloubky a zároveň je používat v práci. Ty doby skončily.

Pár renesančních výjimek stále ještě existuje a jsou nadprůměrní ve všech třech směrech. Mnoho lidí si myslí, že jsou dobří ve všem. Zbytek už vzdal marné snahy.

Nejde o to, že by na to člověk neměl mentálně. To si myslím, že spousta lidí má. Jen na to nemá časově a silami. Pokud chcete sledovat všechny nové trendy ve webových technologiích, zároveň jim rozumět do hloubky, a zároveň s nimi pracovat, zjistíte, že potřebujete, aby den měl tak zhruba 48 hodin a vám stačilo jen 6 hodin spánku.

Takže si vyberte. Buď budete odborník, člověk co zná nějaké technologie opravdu do detailů a dělá je. Pak se smiřte ale s tím, že směřujete do bodu, kdy ztratíte přehled o ostatních novinkách.

Nebo budete řešitel. Člověk, který má široký přehled, který dokáže najít vhodné řešení pro problém, dokáže ho prozkoumat a použít. Postupně ztratíte ale schopnost „všemu rozumět“ a bude vám stačit, že budete vědět, jak to použít, ale už ne jak to pracuje uvnitř.

Anebo budete teoretik. Budete sledovat všechny možné novinky a směry, budete mít přehled o všem, a spoustu technologií budete znát do základů. Ale už nebudete mít čas to prakticky využívat.

Výše popsané stavy jsou samozřejmě extrémní, nikdo není takhle „čistý“ exemplář a všichni se pohybujeme někde v ploše toho trojúhelníku, přitahováni k té či oné straně, k tomu či onomu vrcholu. Důležité je si pamatovat, že se všechny tři typy navzájem doplňují. (Ano, samozřejmě, ten VÁŠ typ je nejdůležitější a ostatní jsou žabaři, to bezpochyby!)

Přeju všem, abyste se dokázali udržet ve všech třech oblastech tak silní, jak si přejete být, a zvládali vybalancovat široké vědění, důkladné schopnosti a tvořivou práci.

*) Popkulturní odkaz…