Od doby, co jsem si pořídil vlastní virtuální server, zjišťuju, jaká to je pěkná hračka. Jestli si ji chcete vyzkoušet taky, můžete – Virtualmaster (affiliate odkaz) nabízí testovací virtuálky (64MB RAM, až 2GB HDD) na 14 dní zdarma. Můžete si jej zkusit, a pokud vám bude vyhovovat, tak si jej prostě převedete na placený tarif. Tato konfigurace vás bude stát necelých 40 Kč měsíčně a na malý web bude určitě stačit. A pokud ne, tak si zvětšíte disk nebo paměť nebo přidáte jádra, podle toho co vás bude pálit.

Jestli si chcete takový malý virtuálek vyzkoušet, nemusíte si jej nastavovat od začátku. Pokud chcete, mám tu pro vás dva předpřipravené kousky, které můžete použít jako takový „odrazový můstek“:

Ubuntu server + Lighttpd + PHP5.3 – jednoduchý WWW server Lighttpd s PHP5.3.2. Má zapnutý firewall a automatické bezpečnostní aktualizace. Nemusíte nic nastavovat, jen nahrajte soubory pro web do /var/www, a jedem!

PhpSQLiteCMS-CZ vychází z předchozí šablony, ale navíc je nainstalována SQLite databáze a předpřipravený redakční systém PhpSQLiteCMS v české verzi. Pokud si vytvoříte „testing server“ z této šablony, máte během dvou minut běžící web s redakčním systémem, ke kterému se připojíte přes https://x.x.x.x/cms (vyplňte svou IP adresu) – jméno admin, heslo admin.

Obě šablony se vejdou do testovacího limitu, takže je můžete použít i na výše zmíněný čtrnáctidenní provoz zdarma.

Enjoy.