Správně – co teď vlastně teda dělám? Odešel jsem ze Zdrojáku a z IInfa, a to jako teď doma sedím / ležím / čekám až mi někdo nabídne práci / chcememartina?

Chceme Martina je úmyslná lehká provokace. Mnozí lidé totiž žijí v zajetí představ, že musí „žádat“ o práci, a zaměstnavatel jim tu práci „dává“. Dobře, uznávám, pro mnoho pracovních míst to platí, ale není důvod, proč by se tak měl chovat sebevědomý člověk. Natož já. Já nežádám o zaměstnání, já nabízím svoje schopnosti, a vy se snažte, abyste mě zaujali! Hledal jsem způsob, jak říct světu „Jsem volný, mám čas, můžete to zkusit…“ Neptal jsem se po práci ani po zaměstnání (a s velkou radostí jsem si vychutnával ty, co se mi ozvali a chtěli poslat životopis, aby věděli, jestli mi můžou nabídnout pracovní pozici).

Víte, jestli je vám zatěžko se snažit mě zaujmout, jestli si myslíte, že to je arogantní postoj a že takhle zaměstnání nikdy neseženu (nesháním zaměstnání!), tak je jasné, že bychom se v práci lidsky neshodli a já bych jen marnil čas s někým, kdo si myslí, že bych mu měl být vděčný za to, že mi umožnil pracovat. Sorry. Na druhou stranu u lidí, co na tuhle hru přistoupili, je velká pravděpodobnost, že se domluvíme. A taky že jo.

John Vanhara tvrdí, že to je prý „americký přístup“. V USA se prý firma při pohovoru s uchazečem netváří jako kyselá prdel, která dává najevo: „Tak, teď nám dokaž, že tě máme vzít“. Místo toho se snaží uchazeče přesvědčit, aby pro ně pracoval.

Apropo, John. Ano, byl jsem tři týdny v USA, byl jsem tam na Johnovo pozvání, a teď usilovně pracuju na společném … a víte co? Já to nechci říct, pokud to neřekne John. Ale těšte se, bude to stát za to! Pé es: John byl první, kdo prohlásil, že chce Martina, a jeho nabídka byla opravdu zajímavá, tak jsem ji přijal (milí arogantní postojové…)

Co dál? Učím. Pár redakcí po mně chce nějaké texty (pustím se do toho hned jak skončí ponávratový kolotoč). A začínám školit. Ne, nenabízejte mi, že mohu školit „pod vaší hlavičkou“ – mám svoji hlavičku.

Lépe řečeno – máme svoji hlavičku. Společně s Jirkou Hiemerem (bývalý ředitel marketingu IInfa, @jhiemer) jsme si založili firmu. Jmenuje se IconMedia s.r.o. (na Twitteru jako @iconmedia_cz) a nabízíme školení (GTD, Apple, HTML5, projektové řízení, …), marketingové a PR služby a prodej reklamy. Takže nám držte palce – anebo ještě líp: pojďte s námi něco dělat! 😉

Vsuvka pro zájemce o moje školení: Zkuste třeba Aplikace pro iPad v HTML5 (Slovo iPad neberte, prosím, jako dogma, stejné postupy budou fungovat i pro většinu dalších tabletů). Začínám představením HTML5 a novinek, které nabízí. Soustředím se na věci, které pomůžou při vytváření aplikací, tedy především na offline nástroje, lokální úložiště apod.; věcem jako jsou třeba CSS animace nebo WebGL se nevěnuju vůbec, ty nesouvisí moc s tvorbou aplikací. Ukazuju základní myšlenky „responsive designu“, radím, jak existující weby „zmobilizovat“. Řeknu vám, jak použít některé JS knihovny pro mobilní zařízení (a jaké), dozvíte se, jak to celé spojit, a taky jak z toho všeho udělat nativní aplikaci pro mobilní OS. Na konci školení budete schopni udělat webovou aplikaci, co poběží na mobilním zařízení, čistě pomocí webových nástrojů. (Zaujalo vás to? Tak tudy, prosím…)

A když už jsem u toho – dopsal jsem a do nakladatelství odevzdal rukopis knihy, která se přesně tímhle tématem zabývá. Vyjít by měla na jaře v létě ještě letos.

Nenudím se a nečekám, až práce přijde za mnou…