Přišlo mailem – tisková zpráva – UVNITŘ INFOGRAFIKA!

Slovenská sonda ako prvá na svete zaregistruje stránku z vesmíru

Zariadenie nazvané podľa Júliusa Satinského – JULO2 vynesie do extrémneho prostredia stratosferický balón napustený stovkami litrov hélia. JULO2 bude fotiť planétu a následne keď dosiahne hranicu blízkeho vesmíru zaregistruje internetové adresy s príponou .sk.

Bratislava, 10. 4. 2012 – Prvá internetová adresa zaregistrovaná z blízkeho vesmíru bude niesť slovenskú .sk príponu. Za týmto odvážnym projektom stojí spolupráca najväčšieho slovenského poskytovateľa webového priestoru Websupportu a Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA). Štart sondy je naplánovaný na 14. apríla 2012 z hvezdárne v Partizánskom. 

Zariadenie, ktoré pri dosiahnutí hranice blízkeho vesmíru zaregistruje internetové adresy je nazvaná podľa Júliusa Satinského JULO2. Do tohto extrémneho prostredia vzdialeného od Zeme viac ako 25 tisíc metrov ho vynesie stratosférický balón napustený stovkami litrov hélia. Samotný let bude trvať približne 3-4 hodiny a po prekročení výškovej hranice zariadenie odošle dáta do internetu a zaregistruje adresy web stránok. „V týchto miestach je už 99 % atmosféry Zeme dávno pod nami. Naša technika musí zniesť extrémne mrazy okolo -50°C a kozmické žiarenie. Keď JULO2 prekročí ozónovú vrstvu prestane na chvíľu posielať dáta o sebe a začne registrovať internetové adresy,“ povedal Jakub Kapuš zo Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity. JULO2 okrem prístroja na spojenie s internetom ponesie aj niekoľko súčiastok Slovenskej akadémie vied, ktoré v extrémnych podmienkach otestuje pre budúce projekty. Zároveň okrem cenných dát zo senzorov prinesie aj videá a fotografie našej planéty z blízkeho vesmíru.

Autorom myšlienky a iniciátorom projektu je spoločnosť WebSupport, ktorá je zároveň najväčším registrátorom internetových adries s koncovkou .sk. V spolupráci so  Slovenskou agentúrou pre vesmírne aktivity, realizátorom projektu, sa rozhodli uskutočniť vôbec prvý pokus o  registráciu názvu internetovej adresy z blízkeho vesmíru na svete. Aj keď už astronauti na vesmírnej stanici ISS používali Twitter, nikto zatiaľ podobným spôsobom nezaregistroval internetovú adresu. Túto unikátnu príležitosť bude mať niekoľko hodín pred štartom misie ktokoľvek, kto si svoju webovú adresu zaregistruje na stránke www.vesmirnyprogram.sk Jedinou podmienkou je koncovka .sk. Adresy ako vesmir.sk alebo kozmonautika.sk sú však už dávno obsadené. „Samotný stratosférický balón nie je až taká nákladná technológia, a preto bolo už v blízkom vesmíre všeličo, od plyšových hračiek až po iPhone. Našou myšlienkou bolo dostať do vesmíru aj služby. Začíname vytváraním .sk adries keďže sme sa nedávno stali ich najväčším registrátorom. Ľudia zo SOSA sú veľmi aktívni a šikovní, na rok 2015 pripravujú prvú Slovenskú družicu a my dúfame, že aj tento náš spoločný projekt im pri výskume pomôže,“ povedal Matej Kvocera z WebSupportu.

Štart misie je naplánovaný na 14. apríl z hvezdárne v Partizánskom. Ohroziť ho však môžu zlé meteorologické podmienky pri štarte, ale napríklad aj erupcia na slnku, či kozmické žiarenie. V prípade neúspechu sa bude misia opakovať. Ak sa však experiment podarí, bude svetovým unikátom. Všetky informácie týkajúce sa projektu sú k dispozícii na stránke www.vesmirnyprogram.sk

„Ak sa pilotný projekt osvedčí, bude od prvého júla (nazvaný podľa Júliusa Satinského) možné zaregistrovať .sk doménu iba z blízkeho vesmíra,“ povedal Matúš Sosák, tlačový hovorca SK.NIČ.

INFOGRAFIKA

INFOGRAFIKA - JULO překročil hranice vesmíru a začíná registrovat SK domény (vizualizace)

Fakt, to jsem si nevymyslel! No, možná trošičku toho Sosáka, ale zbytek je holá pravda!