Rozhovor s Martinem Lipertem na Rootu je chvílemi neskutečný a napřesdržku („Typický uživatel Kindle je bohužel člověk, který hledá českou literaturu na pirátských serverech. Většina Kindle se sem prodala daleko dříve, než se vůbec objevila možnost eknihy nakupovat. Oni už investovali do zařízení s přesvědčením, že knihy už budou mít zadarmo.“ – tady pan Lipert zapomíná, že mnozí early adopteři prostě čtou anglické odborné knihy, které na Amazonu koupí na jedno kliknutí pohodlněji než by je hledali „zdarma“), chvílemi poměrně rozumný („Je to jednoznačně chyba nakladatelů, kteří nezareagovali podstatně dřív, když už tady taková skupina vznikala. Že uživatelům nenabídli obsah v podobě, v jaké by potřebovali.“)

Já bych do té diskuse rád přispěl jedním postřehem. Ptal jsem se tuhle Viléma Sládka z CZ.NIC, jak to mají oni s knihami… CZ.NIC totiž vydává česky knihy, a vydává je jak v papírové podobě za standardní cenu, ale i v elektronické podobě, nijak nechráněné a zdarma ke stažení. „Vždyť pak si přeci každý stáhne neplacené PDF, než by platil za papírovou knížku!“ napadne kdekoho – a napadne ho to špatně. Tak to totiž nefunguje. Lidé neplatí za text, ale za to, že ho mohou konzumovat tak, jak je jim to příjemné. Konkrétně u CZ.NIC předčí prodeje papírových knih očekávání.

A nejsou sami. O’Reilly taky některé knihy dává ke stažení zdarma. „Ano, lidi si to kopírují, ale na prodeji papírových to vidět moc není, ty se paradoxně někde i zvýšily…“, prohlásil dokonce kdosi z nakladatelství.

Tak co bude? Budete řvát, že DRM musí být, jinak přijdete na buben, protože vám to všichni rozkradou, a když DRM není, tak…? Inu inu, to je osud těch, co se pokoušejí napasovat svět do svých představ. Ve skutečnosti to bude tak: Buď nabídnete elektronické knihy ke koupi na jedno kliknutí, nebo se lidem vyplatí koupit jednu papírovou, nascannovat, prohnat OCR a udělat jako ebook. Spočítejte si to: U prvního modelu něco málo vyděláte. U druhého nevyděláte nic moc navíc (neplatí, že každý, kdo si stáhne kopii, by koupil papírovou knihu), ale hlavně budete vydávat peníze na marný „boj proti pirátství“ a sprostě psát, že ti, co si koupili Kindle, jsou vlastně zloději.

Ale kdo chce kam…