Nemožné na počkání, marketingové zázraky do tří dnů.

(Psáno 22.1.2012, 23.1. už je vše opravené). Chcete Kindle se slevou 91 procent? Pro Alzu není nic nemožné!

Počítejte se mnou. Na Amazonu mají Kindle Touch ve dvou verzích: za 99 dolarů s reklamami, nebo za 139 dolarů bez reklam (verzi 3G pomineme, tu Alza neprodává). Která z nich to je? Diskuse u produktu napoví:

Tedy verze s reklamami, za 99 USD. Počítám dolar za 20 Kč, takže 2000 Kč. Plus poštovné a DPH – i kdyby hodně, tak 3000 Kč přímo od výrobce. Jenže je tu drobný problém: Výrobek není určen pro non-US trh, takže oficiálně sem Kindle Touch nedostanete. Odkud ho má Alza? Pravděpodobně podobným způsobem, jakým si ho koupili jiní lidé – v USA na adresu US rezidenta, a pak vyvézt. Možnost, že ho oficiálně koupili od Amazonu pro český trh nevylučuji, ale pochybuji o ní.

Ovšem to není to, co je na věci pikantní. Na věci je pikantní tohle:

Pro slabozraké: stránky</a> Alza.cz tvrdí (22. 1. 2012, 14:23), že na čtečku je sleva 91 procent, a že původně stála 39.649 Kč. Tedy skoro 2000 USD! Ve kterém vesmíru, ptám se, kdy stál Kindle Touch čtyřicet tisíc? Že by jim to vozil ten uřvaný mimozemšťan?

Jiná teorie?

Měl bych jednu: ano, sleva 91 je chyba. Pravděpodobně překlep. Pravděpodobně tam mělo být 19. Jenže ta cena „po slevě“ je příliš rozumná, příliš přijatelná, takže ta čísla pravděpodobně musela jít opačně – z cílové ceny a „slevy“ systém vygeneroval „běžnou cenu“. Kdyby se operátor uklepl ještě víc a napsal by „sleva 99 %“, systém by vygeneroval „běžnou cenu 349 949 Kč“ (ušetříte 346.449 Kč!) (moje blbost, po podrobnějším promyšlení mi jako pravděpodobnější připadá ručně zadaná „běžná cena“ – příliš jsem se fixoval na spojení „běžné“ a „původní“ ceny, sorry. Viz komentáře: Někde bude překlep. Jsou tři možnosti: prodejní cena, sleva a „běžná cena“. Prodejní cena je zjevně OK. Co mohlo být dál zadané ručně? Karel Boháček tvrdí, že „původní cena“, ze které systém dopočítal slevu (91). Že se uklepl z 3949 na 39649. Podle Radka zas z 3964,90 vypadla desetinná čárka. Výsledkem je 91 procent slevy. Mohlo by to být tak. Zkrátka a dobře – jedno číslo bylo zadané s překlepem.)

Aktualizace 23.1.: Alza opravila. Na titulní stránce teď je Kindle Touch za 3.499 Kč, sleva 27 %, „běžná cena“ 4.799 Kč. Prosil bych pány Boháčka a Hulána o vysvětlení, jak se při zadávání běžné ceny 4799 překlepl operátor na 39649 🙂

Nedělám si iluze o tom, že slevy fungují tak, že obchodník zlevní o sto korun, ale lehce nadsadí „běžnou cenu“, aby to vypadalo líp. Spoléhá na to, že si „původní cenu“ nikdo nepamatuje (byla něco okolo 4000 Kč). Vem to ďas. Ale vážně – takhle hloupě to propíchnout! To je fakt marketingový trapas…

Ale budu si pamatovat, že konkrétně u Alzy se za to ani nestydí. (A asi ani nepovažují za nutné to opravit, ačkoli to visí na titulní stránce.)

V jejich slevovém tornádu jsou zkrátka nejdřív zbořené domy, a teprve pak vítr.