Velkým problémem je vnímání implikace. Jako například: Pokud je nějaká osoba významná, bývá kontroverzní. Nevěřili byste, kolik lidí nevidí implikaci (pokud…pak), ale ekvivalenci, a žijí v přesvědčení, že se stačí projevovat kontroverzně a významnost se dostaví, protože je to druhá strana téže mince.

Ale o tom teď psát nechci, a když, tak jen trochu. Zaujala mě jiná věc: Čas od času narazím na svěží dílko, které je kombinací neumětelství a autorova přesvědčení o umětelství. Ne jen blbé, ale zpupně blbé. Zpupnost se většinou projeví v reakci na kritiku, která bývá vedena stylem „No a co, že se to pár estétům nelíbí! Napsali o mně, mysleli si, blbečkové, že mi to nandali, ale jen mi tím zvýšili návštěvnost, a o to jde!

Hm.

Odpovídal jsem jim „můžete si, milej pane, tu návštěvnost namazat na prsa, protože je to návštěvnost jalová. Přijdou dneska, přijdou za týden, aby viděli, jestli nepřibyla nová pitomost, a tím to hasne. Nemáte si je čím udržet„, ale je to marný, je to marný… je to marný!

Věřit, že se lidi přijdou podívat na „nejblbější e-shop pod sluncem“ a při té příležitosti se stanou zákazníky je hodně pošetilé. Možná to tak po měsíci nevypadá, ale co po pěti letech? Stejně jako věřit, že významnost se rovná kontroverzi a kontroverze nestojí na originálních myšlenkách, ale na originálních nadávkách a sebepropagaci.

A zrovna včera mi došla ještě jedna věc. Snaha přitáhnout pozornost tím, že „budu kontroverzní“ (a bez originálních myšlenek se záměr scvrká jen na kreativní nadávky a „kontroverzi skrze údajné vlastnictví kontroverzních symbolů“) je možná v krátkodobém horizontu lákavá a vypadá úspěšně. Dva roky budu psát kontroverzní blog, co týden napíšu, jak jsem boží a ostatní blbí, a mám své tisíce čtenářů, cha chá, co mi klikají na reklamu, cha chá.

Fajn. Ono to tři roky funguje. Zkouší to i další – stejný styl, opět to funguje… Svatý grál objeven!

Ale zajímalo by mě, jestli počítají s tím, že po třech letech skončí internet, přijde Generální Reset a začne se znovu, bez vzpomínek na jejich extempore, s čistým stolem. Jestli věří, že když se budou po třech letech, co se prezentovali jako idioti a řídili se heslem „Negativní reklama je taky reklama“, najednou chovat jinak, že se jim podaří vybudovat si dllouhodobě solidní renomé.

Internet nezapomíná. A začít znovu s čistým štítem se podaří jen pár vyvoleným…

Vás to ale zatím trápit nemusí! Hurá do kontroverze__, jste superlativem sebe samotných__, svět máte u nohou. A za deset let zjistíte, že jste ho tam celou dobu opravdu měli – protože jste viseli za kotníky hlavou dolů v žumpě.