Zase jeden článek na akutní téma…

Mám chřipku. Začalo to ve středu ráno a nástup příznaků byl skoro učebnicový. Proto jsem poznal, co mi je, a proto jsem se správně zachoval. Je chřipková sezóna, může se to stát i vám, tak to udělejte stejně:

1. Chřipka není legrace. Já vím, smrtelná mužská nemoc rýmička, přece jsi chlap, něco vydržíš, vždyť je to jen banální nachlazení… Tak aby bylo jasno: Chřipka v ČR každý rok zabije skoro 2000 lidí. Když ji přechodíte, nejlépe několikrát, zaděláte si na zánět osrdečníku, nedomykavost chlopní a taky můžete skončit na transplantaci srdce. Jo, z blbý chřipky!

2. Chřipka je vysoce nakažlivá. Snažte se vyhýbat davům, posilovat imunitu a všechno tohle, ale když už ji, krucipísek, máte, tak buďte doma a nikam netrajdejte! Nemusíte nakazit všechny svoje kolegy! (viz Chřipková etiketa)

Já vím, já vím, kdo si v dnešní době může dovolit být nemocný? My musíme makat, jinak nás vyrazej na dlažbu, obyčejnej člověk to musí nějak přechodit, Kradousku octup!, ale tu samou výmluvu slýchám od dobře postavených lidí: Já do té práce musím, mám tam toho spoustu, to nemůžu… Hm. Prosím pěkně, nebuďte kokoti, to neodkladné vyřídíte i po telefonu či mailu z domova, když nebude zbytí.

Na druhou stranu jsou většinou komplikace u chřipky způsobené nějakou sekundární infekcí, která napadne oslabený organismus, a riziko téhle nákazy zvýšíte, když polezete mezi lidi. Přeci není tak složité to pochopit!

3. Přijměte, že jste nemocní. Nemějte snahu tvrdit, že „o nic nejde“. Chřipku poznáte snadno, všude po internetech se o tom píše, tak jen stručně: suchý kašel, bolest svalů a kloubů, slzení, pocení, horečka, tlak v hlavě… Můžete mít i jiné, nebo nemusíte mít všechny (já třeba nemívám nechutenství), každopádně se cítíte unavení a víte, že vám něco je (odborným termínem: jste chcíplí!) Uvařte si kotel čaje, vezměte ibuprofen a lehněte si! Můžete si dát i něco na odkašlání. To by mělo stačit. Ano, je to protivné, tři dny budete ležet jak Lazar, ale pomůže to. Když to neuděláte („rýmička, pche!“), tak pravděpodobně chytnete nějaké pořádné bakteriální tóčo a poležíte si i s antibiotikama…

4. Chřipka je virová. To znamená, že antibiotika jsou na chřipku plat prtná. Na chřipku zabírají antivirotika (jo, známé Tamiflu třeba), ale u většiny případů je to zbytečné. Pokud nemáte chřipku, ale něco bakteriálního, tak volejte doktora a chtějte antibiotika.

5. Jděte se bodnout. A to myslím doslova. V lékárně prodávají takzvané CRP testy – je to taková souprava, kterou si z kapky krve (jasně že vlastní) zjistíte, jestli u vás probíhá bakteriální zánět. Poměrně přesně tak poznáte, jestli máte opravdu čistou chřipku (tedy test negativní) a máte ležet a pít čaj, nebo jestli začalo něco bakteriálního a je na místě zasáhnout.

Děkuju za pozornost. Téma příští přednášky bude: Domácí homeopatická léčba plicního moru!