Na nejrůznějších webech a twitterech čtu o sobě, že jsem nějak vyjádřil názor na WebExpo, že jsem se postavil na nějakou stranu v „jazykové přestřelce“ či něco takového. Další to pak jen tupě přejímají, aniž by si ověřili, co jsem řekl či napsal. Takže zde je, prosím, „kanonický @adent’ův názor na WebExpo 2011 a na jazykové spory okolo něj“:

Třikrát jsem se zmínil o webu WebExpa:

  • v jeho kódu jsou klasické chyby v zápisu nových HTML5 elementů.
  • Rozdělit slovo DEVELOPMENT na „DEVEL – OPMENT“ je opravdu běs, neomluvitelný uměleckým záměrem. Pokud umělecký záměr byl, je vyjádřen tak slabě, že tenhle patvar neomluví.
  • „Největší středoevropská konference o webu za výhodnou cenu“ je komický překlep – pokud tedy umíte česky. Pokud ne, vysvětlím: Říká to, že je konference, a ta konference se točí okolo webu za výhodnou cenu. (Ano, správně, chybí čárka) //Opraveno, původně jsem mylně psal „sníženou“

Dvakrát jsem retweetoval. Poprvé:

  • RT @pixycz: Na webu #webexpo chybí zásadní info: zda se opět předpokládá, že úplně všichni umí plynně anglicky, nebo bude letos překlad.

Pro lidi se zrychleným metabolismem a zpomaleným chápáním opět překlad: Tweet se týkal CHYBĚJÍCÍ INFORMACE O JAZYKU na webu WebExpo.

Pak proběhla nějaká přestřelka a hádka, kterou jsem nesledoval a dozvěděl jsem se o ní až od Dana Dočekala (@medvidekpu). V jeho článku jsem teprve zjistil, co probíhalo na pozadí, reakci @webexpo, roli @necodymiconer, @pixycz, @davidgrudl. Danovy komentáře konvenují s mým pocitem, proto jsem retweetoval s poznámkou:

  • RT @Medvidekpu: Webexpo nebude tlumočit cizojazyčné přednášky.  #webexpo #fail *** https://t.co/lKuoOgV // Dan přesně trefil.

Takže, moji milí, kde přesně jsem se vyjadřoval k jazyku? Správně – nikde. S Miro @hroncok jsme si to chvilku ujasňovali; u dalších už mi to za to nestálo. Z nějakého důvodu jsem byl zkrátka započítán mezi „ty, co jim vadí angličtina“, a následným přenesením vlastností mezi starce, zapšklé hlupáky, co se vymlouvají atd., aniž bych kdykoli kdekoli tvrdil cokoli o jazyce. Inu, kdo mě tam chce vidět, ten mě tam uvidí, pro ostatní jen vzkaz: Nejdu na WebExpo, ale s angličtinou to nemá co do činění.

(PiDiBi Bureš dokonce ulevil svému svrbění perlou „koukam ze paprdove a „celebrity“ (grudl, maly) porad nemuzou rozdejchat jak je ostatni s cestinou vyfuckovali #webexpo“ – to potěší, když člověk vidí, že tyhlety typy vycuká, aniž by musel hnout prstem. Good job, Arthure!)

To byl tedy komentář k názorům, co jsou údajně moje. Milovníci jednoznačných odpovědí a černobílých příkladů teď mohou odejít smolit komentáře, a pro ty, které opravdu zajímá můj názor na WebExpo 2011, jsou-li tu takoví, tu jeden mám:

Souhlasím s tím, že si Vašek může WebExpo udělat takové, jaké se mu líbí a jaké vyhovuje jeho záměrům. Kdyby to dělal jinak, byl by hlupák.

Pamatuju se, že loni si někteří stěžovali, že Fabien Potencier (či kdo) mluvil sice anglicky, ale byla to „frenglish“, takže mu bylo špatně rozumět, a pamatuju se na diskusi, kterou Pixy a (tuším) David Grudl s Vaškem vedli, právě o možnostech, které by v takových případech přicházely v úvahu.

Kdybych se tu měl na nějakou stranu přiklonit, tak myslím, že nejhezčí vyjádření měl Jirka @zraly: „zajímají mě přednášky o věcech, kterým nerozumím a dá mi práci to pochopit česky, natož anglicky“.

Souhlasím s Pixym v tom, že ve firmách je mnoho dobrých a velmi dobrých vývojářů, kteří prostě na anglickou přednášku nepůjdou, protože se zkrátka „bojí, že neporozumí“. (Chápu, že ve dvaceti vám to připadá jako nesmysl, zkostnatělost a pochybujete o tom, že dotyčný může být vůbec dobrý vývojář. Může, a pravděpodobně ještě deset, patnáct let bude lepší než jste vy.) Souhlasím s tím, že Vašek může zacílení WebExpa napálit, kam se mu zlíbí. Souhlasím s Pixym v tom, že by to pak měl ale jasně říct (a jsme zase u toho nešťastného webu).

Já po loňském WebExpu pochyboval o tom, jestli letos půjdu, a to z několika důvodů; hlavním bylo asi zaměření a cílová skupina u loňského ročníku (jak jsem to vnímal já, ne jak bylo propagováno). Letos se obojí posunulo ještě dál od mých představ, takže zkrátka nejdu. Nevyzývám k bojkotu WebExpa, nepůjdu se přivázat před VŠE, nebudu psát rozhořčené články „Vašku, Vašku, cos nám to udělal?!“ a pateticky fňukat, že „nám ukradli revoluci pardon, konferenci!“ Nic z toho. Udělám to, co doporučuju ostatním: Nelíbí se? Nezaujalo? Nechoď! Takže nejdu, budu se místo toho válet v lázních.

A proč že o tom píšu? Protože budu radši, když mi bude láno za něco, co jsem opravdu řekl, než za něco, co jsem neřekl a co si kdosi vydedukoval z dvou retweetů. Nechtěl jsem to vůbec veřejně ventilovat, abych nemusel číst, že „nesnesu že mi ujel vlak„, že „plivu na konkurenci (!)„, že jsem „zhrzená pseudocelebrita„, že „když se ti to nelíbí, tak nechoď„, že „teatrálně nejdu“ či další podobné nehoráznosti. Ale teď, když je stejně čtu, tak už je to jedno…