Jen stručně o sexismu.

Na počátku byla konference o PHP, spolupořádaná magazínem Web&PHP. Z té konference kdosi tweetnul tuhle fotku:

Zdroj: https://webandphpmag.wordpress.com/2013/02/25/phpness-gate-raising-interesting-issues/

 

Pokud to nevidíte, tak ten nápis zní „Enhance your PHPness“, což je jednak teda jako že „zvyšte svou PHPovost“, ale taky to je hříčka s „Enhance your penis“, známým spammerským sloganem. Okay, dobrá, jsem málo nerdy na to, abych se u toho popadal za břicho, ale vtip detekován.

Následovala velmi rozhořčená reakce, ze které jsem zachytil tento článek. tl;dr: Fuj, stydím se za nás a za celou PHP komunitu, že je takhle hnusně sexistická. Takové ubohé oplzlosti, to mě uráží. Takže sorry, ale na tu konferenci nepudu, a nepudu ani na žádnou jinou, kterou pořádá ten magazín, a ani na žádnou, kde bude někdo, kdo se podílí na téhle, třikrát fuj, jistě to ale pochopíte!

Další strážci tradičních hodnot přispěchali se svou hřivnou pohoršení, jako že ty holky jsou chudinky a/nebo blbé pipky, co je vzali na tu konferenci jen proto, aby vystrčily prsa a culily se na geeky, což je ubohé, a v takhle lascivním triku, to je tedy úplně fuj hnusně sexistické prasátko. Jak se asi ženy cítí? (Všimněte si, že strážci sexismu jsou dost často muži, kteří argumentují tím, „jak se asi ženy cítí“ – a v jejich neskonalém zápalu pro boj za správnou věc je nenapadne to nejjednodušší řešení, totiž zeptat se těch, koho se to týká… Ale to platí pro strážce tradičních hodnot obecně.)

Pointa je nepřekvapivá. Triko opravdu vzniklo v redakci magazínu Web&PHP, vymyslely ho (ano, vymyslely) holky z redakce, a ty dvě „blbky dobré tak akorát na špulení prsou“ jsou jaksi, ehm, editorka a PR onoho magazínu.

Celé to je banalita, to takové hlasování o hosteskách na slovenské konferenci bylo jistě mnohem, ale mnohem zásadnější, ale zaujala mě na tom jedna věc, která jako by platila pro všechny korektnické dobrovolné hlídky obecně, a dámy z Web&PHP na to pěkně poukázaly.

Totiž ti, co nejhalasněji obviňovali ze sexismu a ponižování žen, jedním dechem používali tuhle fotku jako argument, jak jsou organizátoři FUJ, že představujou holky ve světě PHP jen jako prsaté věšáky na trička s oplzlým sloganem.

Ten svatý boj je tak krásně dvojsečný, že?

Není to jinými slovy jako říct, že když vidí holky na konferenci o PHP, nenapadne je, že by to třeba mohly být programátorky, redaktorky, cokoli odborného? Ne: má prsa, je na odborné technické konferenci, tak to bude určitě jen nějaká blbá atrakce.

Laskavý čtenář si na otázku „kdo je v tomhle příběhu za ubohého sexistického blba“ odpoví sám…

(Za odkazy díky @OndrejMirtes)