Jak se switchuje z Windows Phone 7.x a jaké jsou první dojmy?

Díky ShopBlackBerry.cz za zapůjčení Z10.

Včera odpoledne jsem ho vybalil z krabičky, vzal z Lumie 900 MicroSIM a na dva týdny bude teď Z10 můj hlavní telefon.

První dojem: Startuje stejně jako ostatní BB telefony, tj. pomalu. (Naštěstí další starty už jsou rychlejší.) Průvodce nastavil wifi, účty, ukázal jak přepínat aplikace – mám BB Playbook, tak jsem na gesta z okraje obrazovky zvyklý (a jsou, po pravdě, vysoce návyková). Pak jsem zadal svůj účet – jako první jsem použil Windows Live, kde mám synchronizované všechny kontakty z Lumie a svůj kalendář. Během chvíle se mi v Kontaktech objevily první jména. Trošku jsem byl rozladěn z toho, že jsem našel lidi, s nimiž jsem roky nemluvil, ale třeba můj nadřízený tam nebyl. Nakonec se ukázalo, že synchronizace je „eventually consistent“ – dnes ráno už tam byli všichni.

Křest ohněm bylo přidání pracovního mailu – díky tomu, že admini použili „self-signed“ SSL certifikát pro přístup k firemnímu Exchange, tak se mi na Windows Phone nepodařilo k mailu připojit (ani ten fígl s ručním nahráním certifikátu nepomohl). Z10 zaprotestovala, upozornila mě, jestli tedy chci i přes to připojit, já trval na svém – a bylo to! Funguje! Velké plus.

K synchronizaci mailů nepotřebujete už BIS ani BES, stačí běžný datový tarif. Další velké plus. Synchronizace s IMAP účtem (GMail apod.) bez problémů.

Při přechodu z jedné smartfonové platformy na druhou jsou vždy tři největší problémy: přenést kontakty, přenést data a přenést aplikace (lépe řečeno najít odpovídající náhradu). Kontakty byly vyřešené, jupí. Maily taky. Kalendáře taky. Fotky (Z10 umí pracovat s MicroSD kartou) zasynchronizovány přes kabel bez problému.

Aplikace. Hm. V základním nastavení je k dispozici poměrně slušná sada sociálních sítí: FB, Twitter, LinkedIn, FourSquare. Přihlásil jsem se na ně. Večer jsem zjistil, že synchronizace kontaktů je inteligentní a zachovala „slinkování“ kontaktů na lidi v různých účtech. Plus. Velmi příjemně potěšilo, že systém má předinstalovaný Dropbox.

Trochu škoda je, že si nemůžu u FourSquare připnout často navštěvovaná místa na „domovskou obrazovku“ (je na Z10 vůbec domovská obrazovka?) – možná bude mít Z10 nějaký jiný způsob, ještě pohledám.

Mapy jsou nepoužitelné – „Pro vaši zemi nejsou momentálně k dispozici“. Naštěstí jsou v BB World (obdoba AppStore / Google Play / Marketplace) k dispozici mapy od Nokie.

WhatsApp funguje bez problémů.

Nejrůznější kalkulačky, kompasy, hodiny, počasí, to je standardní výbava, o tom nemá smysl psát.

Problém nastal s jízdními řády – na Lumii používám výborný CG Transit, na BB nejsou. Žádné. Podle Vojtěcha Dalekoreje z ShopBlackBerry.cz na něčem už pracují, ale zatím nejsou.

Poslední aplikace, co mám na Lumii a používám, je Shazam / SoundHound. Na BB nejsou. Respektive jsou, ale v Androidí verzi. Totiž abyste rozuměli – Z10 umí (podobně jako Playbook) spustit Androidí aplikaci. Není to stoprocentní a perfektní, ale jde to. Tedy na Playbooku, na Z10 jsem měl zatím smůlu: Shazam ukáže černou obrazovku a nic. SoundHound poslouchá písničku a při odesílání na server se zhroutí. A co Instagram (jasně, Z10 dokáže spustit Instagram…)? Inu, s Instagramem se to má tak, že běží, ale já se na něj nedokážu přihlásit (ano, ani trik s resetem hesla přes FB nepomohl). Takže tady vítězí technika nad člověkem 3:0.

Včera se mi nepodařilo ani v nejmenším spustit videa z YouTube. Dnes už bez problémů. Řadím to do „podivných chyb“.

Tak, a co věci, co mě na WP7.x štvou neskutečně, jak je to s nima u BlackBerry Z10?

„Hledací“ tlačítko není, a tam, kde je, tam dělá to, co byste čekali. Uffff… Z10 navíc nemá žádná „senzorová tlačítka“ – má zapínací nahoře, tři na hlasitost + akci zprava, ale zepředu nic. Telefon odemknete gestem od spodního okraje nahoru, a když jsou potřeba nějaká tlačítka (Zpět apod.), objeví se na displeji. Podobně jako u Playbooku se nabídka (kontextové menu) vyvolává tažením od horního okraje.

Klávesnice QWERTZ (bože, tahle věc mě TAK rozčiluje!) – tak ta u Z10 není. Vůbec, klávesnice u Z10 je kapitola sama pro sebe. Jak mi víc vyhovují HW klávesnice a na dotykové si zvykám jen s největším odporem, tak mohu říct, že klávesnice u Z10 patří mezi to nejlepší. Proč?

Tak zaprvé – ten, kdo ji navrhoval, měl tolik fištrónu, že implementoval skvělou featuru: při zadávání hesla se nad třířádkovou QWERTY klávesnicí s písmenky objeví i číselná řada! Dě-ku-ji! Další výborná věc je dokončování slov. Téhle funkce jsem si všiml u PlayBooku – napovídá slova, co bych asi tak chtěl napsat, a kupodivu většinou správně. Chvíli jsem pátral, a je to opravdu tak, jak jsem předpokládal: prediktivní doplňování se učí! A zjevně se učí nejen z toho, co píšu já, ale i odjinud, protože jsem tuhle na PlayBooku napsal „Martin“, a predikce napověděla „Chodúr“. Nonekecej! (Radek Hulán doplňuje, že takovéhle doplňování má i WP8, nevím, nezkoušel jsem.)

Stejná predikce funguje i u Z10. Když píšete, objevují se vám návrhy slov a vy je můžete lehkým cvrnknutím „vyhodit“ do textového pole. Pěkná věc, rychle si na ni zvyknete. Bohužel jsem ne zcela úplně pochopil funkci mezerníku – ten mi občas doplní úplně nějaké nesmyslné slovo, ještě nad tím podumám…

Na obrázku vidíte, co mám na mysli – nejen to, že vám klávesnice napovídá tvary a opravuje překlepy (to je brnkačka a samozřejmost), ale napovídá vám i celá slova podle kontextu toho, co píšete. Napsal jsem „Vzkaz pro…“ – a predikce navrhuje pokračování: Tebe / sebe / mne / jistotu.

IMG_00000008

Ještě něco z prvních postřehů? No, snad jen to, že „flow“ ovládání je docela příjemné a návykové.

Vyměním tedy WP za BB10? Ještě je příliš brzo na odpověď. Těch plusů je tam opravdu hodně, zatím jediný „dealbreaker“ je právě ten Shazam a jízdní řády. Uvidíme. Stay tuned…

PS: Chcete vědět, co je naprosto awesome? Jmenuje se to „Time Shift“ u foťáku a použijete to při focení lidí. Znáte to – fotíte dva lidi a namlátíte iks fotek, protože na každé se aspoň jeden zaksichtí, mrkne nebo tak něco. Timeshift udělá několik fotek, rozpozná obličeje a vy můžete poladit fotku tak, aby všichni měli inteligentní výraz. Asi nejlíp to vysvětlí následující video