Naprosto interní sdělení, reakce na reakci…

Pavel Kočička odpověděl (prý) na můj článek. Ve skutečnosti předvedl hastroše, tedy odpověděl na něco vzdáleně podobného mému článku, a slavně to vyvrátil.

Pavel použil formu jakýchsi FAQ, tedy odpovědí na mnou vyřčené i nevyřčené otázky. Ve skutečnosti ani vyřčené, ani moje.

První Kočičkova „otázka“ (ve skutečnosti tvrzení, co netvrdím, ale hodí se k vyvrácení): „Redaktoři iDNES.cz mají zakázáno odkazovat na jiné weby„. Rádio Jerevan hadr. Nepsal jsem o iDnesu, ale primárně o Aktuálně. Nepsal jsem o tom, že mají zakázáno, psal jsem, že to nedělají.

Což mi Pavel dál v textu potvrdil. Ano, nedělají to, protože jsou líní, nemají na to čas a protože držkovala inzerce, že tím odváděj čtenáře jinam (ale tomu už nikdo nevěří). Což jsou argumenty jak z toho vtipu o trombenikovi: „Nebuďte líní a odkazujte! – Nemůžeme odkazovat, protože jsme líní!“ Odpověď se dá zkrátit do označení „mizerná redaktorská a editorská práce“, a sorry, ale fňukání „ono dá práci najít odkaz“ se mi snad zdá, to je jako by číšník skuhral, že musí s polívkou chodit až ke stolu, místo toho, abyste si ji vzali ve výčepu! Když jsou redaktoři líní najít odkaz a doplnit ho do článku pro web, tak v čem, kruciprdel, spočívá jakákoli „přidaná hodnota“ jejich redaktorské práce?! Přepisování Četky jako modus operandi bez jakýchkoli ambicí udělat cokoli navíc je smutný obraz médií roku 2014.

Stran slavného „kodexu“ je úplně jedno, jak vznikal, i když chápu, že je lákavé svést kdejaké zlo na Balšínka. Pominu komické požadavky jistých vydavatelů, kteří požadovali třeba to, aby je ostatní nejprve žádali o svolení, než na ně budou odkazovat a podotknu jen jedno: Nesmysl! Celý ten kodex je nesmysl a jen ukazuje, jak hluboce nechápou někteří vydavatelé fungování webu.

No a poslední otázka (vskutčnosti zase tvrzení) „V médiích mají strach, že aktivním odkazem odvedou čtenáře jinam“ má dvě odpovědi: Lidi od webu (třeba Pavel) ten strach nemají. Ale stačí zajít právě do té inzerce, do marketingu, počkat si na vhodnou konstelaci lidí, a člověk se rázem dozví věci nevídané, včetně tohodle. Pavle, já si to nevycucal z prstu, já to opakovaně poslouchal na poradách, a ty ostatně taky, viz ten tvůj „druhý důvod“ – a někteří tomu stále věří.

Abych byl spravdlivý: totéž, jen s minimálními obměnami, by mohl napsat jakýkoli Kočička z jakéhokoli českého online periodika.