A zase a furt dokola, na jedné straně se klape hubou, na druhé se nedělá nic, a to je ještě ta lepší varianta!

Česká online média, zejména ta od velkých mediálních domů, mají nějaký dlouhodobý bolestivý problém s tlačítkem „Vložit odkaz“. Viděl jsem spoustu redakčních systémů, a ve všech to tlačítko je, takže to nebude technické omezení, ale příčina problému bude někde jinde.

O co jde? O to, že tahle média jaksi neráčí odkazovat. Chápu to, pro ně je odkaz něco jako zlo, co jim odvede návštěvníka ze stránky, a to pro ně znamená ztrátu několika haléřů per uživatel. A tak ho tam drží a používají k tomu naprosto slizké postupy.

Jedni tvrdí, že přeci nebudou odkazovat na konkurenci. Jiní přicházejí v reakci na tohle s velkolepými úvahami, že tedy odkazovat budou, až odkážou ostatní, a že k tomu udělají nějaký kodex, ale nejdřív tamti, pak teprv my!

Ovšem u odkazů na „konkurenční média“ to nekončí, kdepak. Někteří pro jistotu neodkazují vůbec.

Pro příklad si sáhnu k exkolegům. Píše se teď o službě Uber v souvislosti s furore, co předvádí taxikáři. A já v předchozí větě ukázal, jak to vypadá na internetu – napíšu o webu, a k té zmínce dám odkaz. Říká se tomu celému hypertext a je to základní kámen webu! Adam Javůrek vám to, kurva, říkal na školení!

Takže exkolegové napsali na IHNEDu článek o Uberu, kde ho neodkázali. Gratuluju. A je úplně jedno, jestli to je o Uberu nebo o něčem jiném, oni, mám dojem, neodkazují konzistentně. Několikrát jsem o tom mluvil, s kolegy od webu jsme v tom byli zajedno, ale nějak to nevešlo do žurnalistické praxe či co. Na iDnesu je to nemlich totéž.

Napsat o Seznamu a nedat tam odkaz na Seznam (doplňte si klidně místo Seznamu libovolnou jinou webovou věc) je takové jako že docela hloupé. Jasně, můžu si to najít sám, ale online médium… web… hypertext… Viz výše. Dělá to kdejaký blogger, dělá to zbytek webu, tak proč ne vy? (A když už to teda buransky hodlat neděláte, tak aspoň čušte a nedělejte si ostudu tím, že si budete stěžovat, že na vás někdo neodkazuje.)

Když tenhle princip povýšíte na druhou, tak dostanete Aktuálně. Jejich článek o Uberu obsahuje asi tak tři sta osmnáct odkazů, ale na Uber nevede ani jeden. To je takové docela výrazné fakof celému konceptu odkazování. U Aktuálně totiž odkaz neslouží k tomu, aby se čtenář, nedejbože, dozvěděl něco víc, ale jen a pouze k tomu, aby kliknul a dostal se na jinou stránku z Aktuálně. (V menší míře totéž předvádí Novinky, částečně i Lidovky – ty zase mají „kontextovou reklamu“).

Co na to milým webovým médiím říct? Snad jen: Chovejte se, dopytle už, jako plnoprávní obyvatelé webu! Odkazy přijímejte a dávejte. A když už se chováte takhle, tak nemáte sebemenší morální právo držkovat, že čtenáři dělají to či ono, co se vám nelíbí.

Evropská města ucpali taxikáři. Děsí je nová aplikace Uber   Aktuálně.cz

Aktuálně odkáže kamkoli, pokud to je na doméně aktualne.cz…

PS: Abych jen nehaněl – pochválím Lupu, ta odkázat dokáže.