Poslední čtyři dny mám intenzivní pocit depersonalizace. Jako by svět, v němž se pohybuju, nebyl skutečný… Všechno nějak podezřele dobře funguje. Ostatně sledujte se mnou:

  • ČSSD vyhrála volby s malým náskokem, a ačkoli zvítězila, tak její předseda oznámil rezignaci.
  • Jiří Paroubek výsledky voleb uznal a prohlásil, že vidí jasnou vůli voličů po vládě středopravé koalice. Nehřímal, nedštil síru na všechny okolo, byl důstojný a vyrovnaný.
  • Další předsedové stran odešli.
  • Politici z možné koalice začali hovořit o vládě jako o „vládě rozpočtové odpovědnosti“. Hovoří se o důchodových reformách – a najednou ne jako o něčem, co je nutné udělat, ale jako o něčem, co se udělá.
  • Kalousek na dotaz, zda nabídnou ČSSD „výměnou za šanci sestavit vládu“ třeba post šéfa PS, odpověděl, že „opozice by neměla dostat trafiky, ale měla by mít především místa v kontrolních a dozorčích orgánech„.
  • Bohuslav Sobotka jako prozatímní šéf ČSSD prohlásil, že jeho případný pokus o sestavení vlády bude víceméně formální a že počítá se vznikem středopravé koalice.
  • Sobotka s Kalouskem se po jednání nechali slyšet, že není na místě pokračovat v útocích, že místo toho je potřeba jednat o zásadních otázkách, které je potřeba řešit, a i když se obě strany principiálně neshodnou, tak je nutné spolupracovat.
  • Neúspěšný kandidát Petruška, co žebral o koryto a pak o peníze, v ODS skončí.
  • Představitelé ODS, TOP a VV oznámili, že se dohodli na ochotě vytvořit koalici.

Hele, to přeci není normální! Tedy naopak – to JE normální! A to je na tom to divný! Jak to, že poslední čtyři dny vypadá česká politika tak… podezřele standardně?! Neúspěšní politici odcházejí, koalice vzniká i přes názorové rozpory, vláda hodlá opozici posadit do kontrolních míst, opozice nepůjde nikomu po krku, ale bude spolupracovat a diskutovat… Jediné záblesky reality vidím v diskusích, kde si jedni s druhými dál nadávají do ptáků a socek a Dimunů a Dalíků a Tvrdíků a bezectných kurev, co chtějí ožebračit chudé a ohejralých hampejznic, co za třicet korun prodají vlastní dítě.

Ne, já prostě nevěřím, nevěřím tomu, že se stalo něco, co během týdne proměnilo politiku, kterou jsme tu pozorovali deset a víc let na něco, co připomíná standardní západní poměry! To je prostě – příliš hezké!

Ale možná to je jen vlna euforie po konci rok trvající nechutné přeboosterované kampaně…

O to víc se děsím okamžiku, až ta euforie vyprchá a my se vrátíme zpátky do českých poměrů.

PS: Pokud je pravdivá teorie, že volby vyhrál s drtivou převahou Paroubek, okamžitě udělal státní převrat, příznivce pravice internoval a pouští jim teď virtuální realitu, tak doufám, že nás bude držet v internaci co možná nejdéle!