Měl jsem neuvěřitelné štěstí, že jsem poslední týdny strávil mimo republiku, obletován kolibříky a ovíván svěžím mořským vánkem, takže ke mně zprávy pronikaly jen zřídka, jen co by kolibřík utrousil…

Shrnu, jak se mi to jevilo z odstupu:

  1. Bém se domlouval s nějakým pantátou Janouškem na nějakých kokotinách a při tom používali infantilní přezdívky. Noviny jsou plné odposlechů těhle dvou.
  2. Janoušek srazil ženskou a opilý ujížděl autem pryč. Pak ho policajti lapli.
  3. Věci veřejné se uvnitř hádají. Bárta je u soudu. Noviny jsou plné odposlechů jejich pitomoučkého plácání.
  4. Věci veřejné prohlásily, že pokud ostatní nezatancují tu jejich, tak půjdou z vlády. Vláda řekla OK, běžte. Do televize to šel povídat nějaký veverka, a jiný veverka mezitím přispěchal s prohlášením, že zatím ještě nejdou, ale že ministři dají demise jemu do šuplíku, a on je v pravou chvíli vytáhne, což mu ministři odmítli udělat.

Fajn. A teď mi řekněte, co se opravdu dělo. Co parlament schválil? Jak dopadla ta věc s NKÚ? Aha?

Je mi z toho k blití. To jsou fakt nejdůležitější události v téhle zemi ty čtyři usmolený „aféry“? A to jsme fakt v zemi, kde se politika smrskla na politikaření, a ani to politikaření neumíme, tak jediné, co se děje, jsou „pseudokauzy s odposlechama“?

„Média nás tím krmí,“ voláte celí pohoršení. Jasně, krmí nás tím, protože to asi někdo čte, že? Lidi si čtou o odposleších a jsou z toho vyklepaní. Mají pocit, že se dotýkají samotné matérie politiky. Že politika je samá lež, a jen odposlechy ukazují jádro a pravdu. Pravdu o tom, jaký jsou ONI ubozí, sprostí, naivní, pitomí, bezectní…

Politik krade. Politik kydá špínu. Politik v důvěrných rozhovorech vypráví o tom, koho všeho má „pořešenýho“. Není to normální, ale mnohem víc mě sere jiná věc. Totiž to, že noviny redukovaly zpravodajství na „zprávy o pitomých a malicherných aférách nezajímavých lidí“. A smutno je mi z toho, že lidi na tenhle diskurs přistoupili. Přistoupili na marginálie o „odposlechu“ a „aférách“, považují to za nejvyšší úroveň žurnalistiky („Kmenta odhaluje aféry!“) a celou politiku vnímají jen skrze tyhle zprávy!

Fakt věříte, že politika a politikové je cosi mimo naše žití? Nějaká cizí entita, která si žije sama pro sebe a na lidi zbývají dvě věci: Nechat si JIMI bezmocně vládnout a svou frustraci z bezmoci si kompenzovat „odhalováním afér“? Bože! Pak se nedivte všem obskurním Holešovským výzvám a podobným panoptikálním sdružením („Zaprvé: Zrušíme politiku. Pak je fáze 2, no a fáze 3 je profit!“), že tak rezonují společností.

Ne, fakt mi to, že se politik domlouvá s lobbistou a že blb srazí ožralý ženskou, vadí míň než to, že z toho média týden žijí, prezentují to jako nejzásadnější události, a lidi jim to žerou! Nezlobte se na mne, tohle do novin nepatří. Do novin patří to, že opilý řidič srazil úmyslně ženskou, policie ho dopadla a on půjde před soud. Patří tam, že politik porušil zákon a půjde před soud. Ale na odposlechy sere pes! Koho zajímá, že si blb s jiným blbem povídají do mobilu v šifrách a co vylízaná pipina se slovníkem nány z lowcost vypráví, opojena pocitem vlastní důležitosti? To je zpráva? Koho to doprdele zajímá? To patří do „drbů z rádoby lepší společnosti“ na stranu 42 dolů.

Kurvy blbé bezectné ohejralé jste si sami zvolili, tak se jako kurvy blbé bezectné ohejralé projevují. To není nic, nad čím by se člověk mohl a měl pohoršovat! Pohoršovat se má hlavně sám nad svojí volbou!

Obsah odposlechů je nezajímavý. Opravdu. Myslíte si, že se v nich odhaluje ledví a pravé úmysly? Pohoršujete se nad tím, co a jak tam kašpárci říkají? Kdo z vás se pohorší nad tím, že odposlouchávání přestalo být ryze fízlovský prostředek? Kdo z vás se pohoršuje nad tím, že se součástí politické kultury stává, že schůzku dvou politiků nahrávají čtyři diktafony? A kdo z vás se pohoršil nad tím, že média pracují s „úniky“ a „odposlechy“ a ještě nehorázně kecají o „veřejném zájmu“? Myslíte si, že se Kmenta plíží nocí a schovává se do skříně, kde, pečlivě ukryt, nahrává, o čem se ostatní baví? Kdyby to tak bylo, bylo by to fajn. Ale ono to tak není. Ty „odposlechy“ a „důvěrné materiály“ někdo médiím předává. Ptáte se kdo to dělá a proč? Ne, jen se pohoršujete nad „kolibříkama“ a „mazánkama“!

Dokud budete tohle číst, budeme se tohle, a přesně tohle, z médií dozvídat, namísto toho podstatného, totiž zpráv.

A tím bych to celé uzavřel.