Hlodalo mi hlavou, proč mají HC programátoři pro různé generátory kódu, knihovny a frameworky jen slova pohrdání. Vždyť to nedává smysl – hanět něco, co mi může ušetřit práci, abych se mohl věnovat tomu zajímavějšímu?! Proč tedy tolik opovržení?

Napsat o generátorech kódu znamená, že si koledujete o zlostné komentáře, že propagujete špatnou práci a podporujete bezduché klikání. To nemá s programováním nic společného, to ta dnešní mládež, ASCII kódy z hlavy neznají, pořádná programátorská rachota jim nic neříká…

A teď mi to secvaklo. Vždyť je to to samé jako pohrdání, které cítí někteří prostší dělníci k „těm z kanclů“ – pořádnou práci to nedělá, vzít do ruky krumpáč ani lopatu neuměj, jen si seděj v teple a ručičky jim jdou dozadu…

Neochota používat knihovny a frameworky a generátory pak je obdobou známého „rozbíjení strojů“. Nemám to ničím podložené, ale připadá mi, že právě ti nejhlasitější odpůrci jsou si vědomi toho, že by se ukázalo, že právě většina jejich práce je strojově nahraditelná.

Stěžování na špatnou kvalitu kódu těchto knihoven a generátorů je zástupný důvod. Ve skutečnosti to je jen pokřik Neberte nám práci, nechte nás dělat to co děláme, i když jsme pomalí a neefektivní, máme aspoň pocit, že jsme nenahraditelní.

Jednoho dne kvůli „zachování sociálního smíru“ s programátory nařídí EU, že v každém software musí být minimálně 50% kódu ručně napsaného.