Když jsem bylo dítě, mělo jsem opravdu podivné záliby… Třeba elektřinu.

Moji rodiče se dodnes baví tím, že jsem si jako dítě maloval do bloku – ale ne zvířátka, domy a lidi. Maloval jsem si to, co jsem jako dítě vnímal nejintenzivněji, totiž vedení vysokého napětí. Děda mi na procházkách ukazoval sloupy a dráty, vysvětloval tři fáze (proto tři dráty), ukazoval velké a malé stožáry, a největším svátkem pro mne bylo, když jsme jeli okolo Čelákovic a Mochova, kde byla nějaká velká transformátorová stanice (rozvodna Čechy-střed).

Zvětšit mapu

Doma jsem pak vzal blok A4 s kroužkovou vazbou nahoře, otočil jsem ho do pozice landscape, tedy na šířku, a na první stránku jsem namaloval barák. To byla elektrárna. Od elektrárny vedly dráty (tři) na kraj stránky. Tam byl stožár, na něm izolátory, na nich vedení. No a na druhé stránce vedení pokračovalo. Na třetí stránce byl zase stožár, izolátory atd., aby vedení mělo na čem viset, a tak to pokračovalo na stránku čtvrtou, pátou, šestou, sedmou… Občas byla na stožáru lampa pouličního osvětlení, to jsem si tak hezky zkombinoval. Důležité je, že když jsem dorazil na konec bloku, tak tam byl transformátor, vedle něj barák a v něm šťastná rodina, protože mohli svítit. Samozřejmě jsem nenakreslil rodinu, ti mě nezajímali, zato jsem detailně rozkreslil, jak jim dráty vedou domem.

Brzy jsem poznal rozdíl mezi velmi vysokým napětím a tím „jenom“ vysokým, rozeznával jsem, jaký stožár je k jakému napětí, fascinovaly mě izolátory, ale nejmysterióznější zařízení pro mne bylo trentete.

Že máte vystudovaný silnoproud a nikdy jste o tom neslyšeli? Ani se nedivím!

Trentete je totiž slovo, kterým jsem (a teď pozor, teď to bude těžce emo) popsal svůj pocit z toho zařízení. Kdyby to mohlo vypadat jako nějaký zvuk, vypadá to jako „tren-te-te“. Alespoň v mojí dětské fantazii. Včera jsem si na to vzpomněl, když jsem ho viděl u silnice, a naskočily mi i vzpomínky na to slovo (neskutečné, je to skoro čtyřicet let).

No a dneska jsem si našel, že se to jmenuje „odpojovač 22 kV“. Což vám asi moc neřekne, navíc mám dojem, jako by to z krajiny mizelo. Je to prostě tohle:

trentete

 

To nahoře. Pro někoho možná odpojovač, pro mě nadosmrti trentete.