Na úvod, aby bylo jasno: České Pirátské Straně se z plna hrdla směju. Považuju ji za partu naivních snílků, co věří, že obrátí svět, aniž by akceptovali realitu. Ale nevadí mi, považuju je za roztomilý folklór a jejich diskusní fórum za zdroj zábavy.

Bavím se třeba tou historkou, jak zmizela z Facebooku jejich fanpage. Samosebou to na diskusním fóru začali rozebírat, jak je někdo určitě bonznul a že pokud nepůjde o technické problémy, tak „přistoupíme k medializaci Facebooku, jako nedůvěryhodného nástroje pro prodej reklamy“ – no, Zuckerberg určitě nemohl usnout, když to četl! Samozřejmě, za nějakou dobu se stránka objevila zpátky; s největší pravděpodobností šlo o klasický FB výpadek, kterých má tahle služba víc než dost (mizí komentáře, lidé, stránky…) U Pirátů to někteří pochopili tak, že se Facebook „umoudřil“, „uvědomil si možné následky“ a „vrátil je zpět“. Moc se mi líbí tohle magické myšlení, které vykládá běžné věci jako výsledek nějakých zákulisních rejdů. Jasně, Facebook se zalekl následků v podobě Opravdu Ostré Tiskové Zprávy Zveřejněné V Diskusním Fóru!

Jeden z členů téhle roztomilé strany se zase rozhořčuje nad povinnou registrací diskutérů na Psovi. Doslova píše: „Mě osobně je to tedy jedno, ale někdo má třeba vyšší funkci ve státní správě (…) a jak se jeho jméno objeví v diskuzích, může mít vážný problém.“ A to jako proč? Jako  že by někam napsal „PRDEL“ a byl by popotahován za to, že jeho chování není v souladu s důstojností úřadu? Nevidím problém se chovat i v diskusi tak, aby nedělal úřadu hanbu! Nebo že by chtěl zveřejnit nějakou nepravost svých šéfů, a ti by ho za to vyhodili? Ach, tyhle romantické představy o spravedlivých střelcích…

Vůbec v té diskusi jsem si uvědomil jednu zajímavou věc: Jako by Češi neustále věřili na nějaké „šlechetné zbojníky“ (nebo „spravedlivé piráty“), co diverzně a podvratně „těm nahoře“ ukážou. Na „lupiče – gentlemana“, který sebere „pánům“ jejich prebendy a rozdá je chudému lidu. Pokud je to tak, tak je to smutné hned ze dvou důvodů: Jednak proto, že to ukazuje na určitou neochotu se za svoje věci postavit sám. (Proč se má, kruci, brát za lidi nějaký „zbojník“? Proč se za sebe neberou sami?) No a zadruhé proto, že to je opravdu pitomé. Copak jste, lidi, nepochopili, že „ti nahoře“ jste vy?

Ne, nepochopili. Místo toho vedou romantické debaty na pařezech v Řáholci!