Zase o politice a předvolební kampani…

Zeman. Má smysl k tomuhle samolibému ješitnému věčně ožralému jedinci něco říkat? Překvapuje někoho, že nejdřív prohlásí, že nebude podporovat žádnou politickou stranu v kampani, že se pak objeví billboardy strany, která má jeho jméno v názvu, a na těch plakátech je nápis „Já budu volit Zemanovce“, k čemuž z rohu kouká retušovaný Zeman na poštovní známce? A překvapuje někoho, že Zeman prohlásí, že to rozhodně žádná podpora není? Ještě že nepíšu dopisy, musel bych teď shánět známky s Fifinkou!

Jako druhé v pořadí máme Piráty. Tahle veselá společnost vydala předvolební plakáty, kde se členové staví vedle známých historických osobností. S neskromností, vlastní všem lidem bez smyslu pro realističnost, staví vedle sebe Masaryka (kterého označují za „prvního prezidenta české republiky“ (sic!)) a PHDr. Ivana Bartoše, Ph.D. Sdělení, které si z toho odnáším, je jasné: „Hle, i náš dredatý předseda má dva, rozumíš, DVA tituly… a co ty, Masaryku?“ Na upozornění, že Masaryk nebyl nikdy prezidentem české (ani České) republiky prý na Facebooku reagují tím, že se jedná o záměr, který má přitáhnout pozornost. A tady dovolte, abych se zasmál: HO HO! Ještě se k tomu vrátím.

Piráti rovněž pobavili tanečky okolo kampaně. Její přípravy byly utajované, aby se předešlo únikům připravovaných plakátů (jo, přesně těch komických), a Piráti žádají potrestání toho, kdo jim ty návrhy vynesl ven. Ano, titíž Piráti, co provozují PirateLeaks, tedy server, kam mají unikat informace, které jsou utajovány v rozporu s veřejným zájmem (o tom, co je veřejný zájem, rozhodují v takových situacích Piráti). Pirátské heslo by asi mělo být „Co je vaše, to je všech, a co je naše, do toho vám nic není!“ – ačkoli verbálně tvrdí opak, jejich skutky je usvědčují z něčeho jiného.

No a v neposlední řadě ODS. Tahle strana mě překvapuje tím, že stále ještě existuje – a nedosti na tom, ona má i volební kampaň! Do volební kampaně přišla s Twittrem – konkrétně s Twittroptákem, hashtagem a sloganem Volím_pravici. A k tomu ani nenapsali, že jde o ODS. Ta strana totiž totálně ztratila sebereflexi a stále je přesvědčena o tom, že je „nejsilnější pravicová strana“, takže je přeci všem jasné, že když volím pravici, tak jedině je!

Aby nebylo srandy málo, tak doménu volimpravici.cz mají šoumeni ze SSO, a to už někdy od března. To znovu potvrzuje, jak moc je ODS mimo realitu – chce vstoupit na ty internety, protože tam jsou tihleti mladí, ale bohužel o něm vědí kruté kulové a na sociálních sítích se pohybují přesně v intencích tatíčka zakladatele: netuší, která bije. (Ostatně jediný politik, schopný na socsítích existovat, je Zdeněk Škromach, a snad proto ho ČSSD upozadila až kam to jde a místo toho vymýšlí alotria vlastní.)

Kampaň ODSky je nejen naprosto prázdná a fal… ehm, pitomá, ale i totálně zhudlařená. Její zářný ideový vrchol přišel v okamžiku, kdy se provalil ten trapas s doménou. Čelní politici ODS se k tomu rozhodli postavit čelem a prohlásili, že „děkují všem, co na to upozorňují, protože tak upozorňují na kampaň ODS a napomáhají jejímu šíření!“

A to je ten obrat, pro který razím označení „všechkokotůfutrál„. V obecné verzi, kdy se používá pro nesoudná PR oddělení různých webových služeb, zní: „Cha cha, vy kritičtí šťouralové, myslíte si, že nás tou svojí kritikou poškodíte, ale ve skutečnosti nám přivádíte další návštěvníky, a wo to de!“ Lze na to opáčit, že takováhle návštěvnost je naprosto jalová a můžou si ji tak akorát namazat na prsa, ale lepší je nereagovat nijak, protože tenhle argument je takzvaná konečná.

Nejen že ODS tedy použila všechkokotůfutrál, ale ještě si naběhla na vidle – popularizací sloganu „volím pravici“ totiž pomáháte kampani „volím pravici“, která je obecná, a protože je obecná, tak není nikde psáno, že si ji všichni spojí zrovna s ODS. Naopak! Jediní, kdo si ji s ODS spojují, jsou zjevně mediální a marketingoví specialisté (kteří to mají v popisu práce) a ODS samotná (která je prostě mimo).

A celému tomu nasadila korunu záležitost s kandidujícím nekandidujícím Šloufem. Začíná mi připadat, že v tom je nějaký mustr… Kdybych ho měl naformulovat, byl by nějak takhle:

  1. Něco zkusíme…
  2. Veřejnost nám to tentokrát nesežere a vypadá to, že jsme totálně nesoudní.
  3. Couvnem, a abychom nevypadali jako pitomci, řekneme, že jde o ústup do předem připravených pozic a že to bylo celé od počátku takhle plánované v rámci kampaně.
  4. Když do toho bude dál někdo šťourat, tak to otočíme proti němu a řekneme, že mu možná připadá, jak nám to nandal, ale ve skutečnosti vlastně šíří povědomí o naší kampani, takže prospívá našemu PR, cha chá, blbečku!
  5. Profit!