Před časem jsem tu na tohle téma měl článek. Dneska sklízím plody… Pojďte si pro pár švestiček z naší opensourcové zahrádky!
Žehral jsem, že bych rád psal nějaké veřejné výstupy z naší práce, ale nechce se mi crcat s blogem někde u WordPressu, Bloggeru či tak něco, ánžto mi stačí velejednoduché řešení, a z pochopitelných důvodů to nebudou „naše“ blogy. V té době už jsem trošku koketoval s Jekyllem, přemýšlel jsem nad tím, že bych generoval statické stránky a hostoval je na Githubu, ale nakonec se všechno ukázalo podstatně snazší – totiž Github má Jekyll zabudovaný! Což je ostatně dobrý tip na článek, někdy o tom napíšu…
… na ten náš vývojářský weblog.
Není to nic extrovního, je to v podstatě volnočasová aktivita – když v práci narazíme na něco zajímavého, tak o tom napíšeme, popřípadě když nějaký kus naší práce zveřejníme jako open source. Dnešní článek je takový výkop – sepsal jsem kódy, které jsme otevřeli, a postupně budeme přihazovat.
Primární záměr bylo „mít to s co nejmenší námahou“. Což je ostatně základní motto celé naší práce: „Udělejte to dobře a rychle, nestavíte katedrálu, ale děláte vizualizaci do novin, po které za týden nikdo ani nevzdechne„. Což neznamená „odflákněte to“, ale „moc se s tím nemažte“. Má to svoje nevýhody, ale z mého hlediska i dvě výhody: hodně hrajeme na „good enough“ a hodně hrajeme na to, aby se věci dokončily, i za cenu toho, že tam nepředvedeme „to nejlepší, co dokážeme“. Neděláme to za Pulitzera, děláme to proto, aby to fungovalo a k něčemu bylo. Ale, protože jsme jako všichni vývojáři v podstatě líní, tak se snažíme dělat věci tak, abychom je mohli v budoucnu třeba zrecyklovat.
No a proč open source? Proč ne – sami open source používáme, navíc taháme data a křičíme, že by je stát měl zveřejňovat, tak je pak logické tohle všechno zase zveřejnit – třeba na tom někdo postaví ještě něco lepšího…