Před nedávnem jsme diskutovali s jedním člověkem na téma komentářů na webových stránkách a jejich bědné úrovně. Lidé si je pletou s lampárnou, chatem, žumpou či karnevalem… Dotyčný povídal: „To je proto, že to mají zadarmo!“

A mě ta myšlenka zaujala. Vím, že lidé si neváží toho, co mají zadarmo. Souvisí s tím třeba i to, že víc riskují a jsou agresivnější, když mohou získat, než když mohou ztratit. Lidem víc vadí přijít o dvacet korun než nezískat dvacet korun. A komentáře na webu jsou přesně ten druhý případ: Lidé mohou získat, a přitom nic neztrácejí. Takže klidně riskují – o nic nepřijdou, a když nezískají (=komentář je smazán), tak jim to tak nevadí.

Co takhle to posunout směrem ke ztrátě? Ubylo by „agresivních řidičů“? Mohlo by to vypadat třeba takto:

Přijdete na stránky a zaregistrujete se (klidně jen jméno a heslo, je to stejně anonymní). Pomocí mikroplatby si, řekněme, za 20 korun koupíte 20 komentářových bodů. Platba je právě za ty body a jejich nákup je podmíněn souhlasem s podmínkami (ale chce to člověka na obchodní právo). Princip je následující: Pokaždé, když napíšete komentář, přijdete o jeden bod. Pokud body nemáte, nemůžete psát komentáře. Když je váš komentář nesmyslný a je smazaný, bod propadá. Pokud vám administrátor smaže pět komentářů během nějakého období, propadají vám veškeré zbylé body. Jako bonus by třeba mohlo fungovat to, že za velmi dobrý a podnětný příspěvek byste dostali bod zpět. Nebo i prémii, třeba 5 bodů navíc.

A teď drobné kouzlo: Peníze by netvořily příjem pro provozovatele, provozovatel by 100% odváděl nějaké nadaci či charitě a nic by z nich sám neměl! Šlo by taky dávat body nejen za peníze, ale za všelijaké ty samolepky „na asistenční psy“, „pomožme dětem“ apod. Přispějete dětem, vezmete samolepku a pošlete ji provozovateli, dostanete 30 bodů.Což by ulomilo hrot kritikům a diskusním magorům, co by každé smazání hned označili za snahu vymámit z lidí peníze a pak jim sebrat body a nutit je koupit si další.

Ono totiž nejde o to obohatit provozovatele nebo „přispět na provoz“, ale o to, aby si čtenář, který chce komentovat, své vydání rozmyslel; pokud ví, že vydává svoje prostředky, jedná obezřetněji. Nezáleží tedy na tom, kdo peníze dostane, důležité je, aby o ně komentátor přišel (i kdyby mu byly později vráceny).

Pointa toho všeho je následující: Člověk si dvakrát rozmyslí, když má něco ztratit. I když to je blbej bod za blbou korunu. Pokud ví, že za právo napsat „To je kravina, jste magoři!“ zaplatí, a navíc mu to stejně smažou, dá si majzla. Ostatní přestanou zbůhdarma chatovat a budou se snažit, když už si za to platěj, aby tam jejich komentáře zůstaly, či si dají tu práci, aby opravdu nějak přispěli, a měli to „zadarmo“ či s drobným ziskem. Jsem přesvědčen o tom, že existují komentátoři, co by byli neustále v plusu a kterým by body spíš přibývaly. Na druhou stranu – nemáte co říct? Však nemusíte, nepřijdete o nic. Nelíbí se vám to pravidlo? Myslíte si, že vás admin nesnáší a že vám speciálně bude naschvál mazat body? Vždyť nemusíte dát ani korunu! Založte si zdarma blog, a tam si komentujte doalelujá…

Vím, vím, námitka je, že to zvýhodňuje magory, co jsou ochotni utratit hodně peněz, a kterým ztráta nevadí. Jsou určitě i tací, co by zaplatili 2000 za to, že mohou dvoutisíckrát napsat: „Jste idioti, chcípněte!“ No ano, jsou… akorát že by to napsali jen pětkrát, viz pravidla. Každopádně by jejich peníze pomohly nějaké SOS vesničce, což je pro společnost dle mého soudu mnohem přínosnější než dva tisíce hloupých komentářů.

PS: Ne, to není apríl.