– „… a kdy je vlastně to WebExpo?“
– „Někdy na konci září, počkej…“ klik, klik, napsat webexpo.cz, enter, otvírá se web…
Aha, támhle to je, vpravo nahoře jsou všechny informace, zkopíruju to. Označuji myší text a – ejhle, já přesouvám obrázek. Hm hm, obrázek místo textu? To už tu dlouho nebylo. Ale je to odkaz, tak třeba povede na nějaké podrobnosti o termínu? No, nevede. Ani místo konání si nezkopíruju. Mikroformáty tam nejsou, ani jiné sémantické tagy pro akce, místo, termín…
A dnes vidím, že i o tom proběhla nějaká TwDiskuse
- Koukám na web #webexpo a přemýšlím, zda je horší neobvyklé písmo vkládat jako obrázky nebo jako canvas+JS. @font-face je tu 13 let,víte to?- Jirka Kosek
- @jirkakosek Fascinuje mě, když někdo hodnotí druhý absentujíc byť zrnko empatie – @vbulant musel touhle cestou na přání písmolijny – Lukáš Plíhal
- @pixycz @jirkakosek Panove, zrovna od vas bych cekal trochu empatie a zamysleni nad „design decisions“, ktere musel designer delat. – Ondřej Válka
Takže jestli tomu dobře rozumím, designér chtěl nějaký neotřelý font, ovšem písmolijna nedala souhlas s jeho použitím ve @font-face, tak před webdesignérem stálo rozhodnutí, desižn, jestli půjde cestou použitelného webu, který umožní zkopírovat si text, byť třeba s graficky ne zcela úplně ideálním fontem, nebo jestli půjde cestou „design over usability„. Šel tou druhou…
Budiž, já to rozhodnutí dělat nemusel. Ale stále si myslím, že na webu „mezinárodní konference o webdesignu“ by zrovna na použitelnost mohl být kladen větší důraz. Nota bene v tak elementární věci, jakou je „zkopírovat si termín a místo konání“. Navíc na webu, který je ručně napsaný, neběží na žádném omezujícím CMS…
Rád bych ale slyšel argumenty hovořící pro toto řešení.
======== Zde končí původní článek ========
TL;DR: Na webu WebExpo nelze zkopírovat datum ani místo konání. Kosek a Staníček to kritizují, Plíhal píše, že to je dané podmínkami použití písma, Válka radí vcítit se do situace designéra Bulanta, který musel udělat rozhodnutí. Podotýkám, že IMHO na webu konference je to zásadní chyba použitelnosti a ptám se, jaký je ten argument, proč v tomhle případě upřednostnit design před použitelností. Odpovědi níže.
UPDATE 19.27: zmiňovaný @vbulant na Twitteru odpovídá: „@adent A co když si chci zkopírovat vaše jméno na https://maly.cz? Proč hlavičku nepřečtou čtečky?“ Kruci, to vypukla v týmu WebExpo nějaká epidemie, která jim zabraňuje odpovídat věcně na otázky a výhrady? Jak souvisí moje osobní stránka s tím, že má web „mezinárodní konference o webdesignu“ problém s použitelností?
Prosím tedy někoho příčetnějšího, kdo je schopen mi odpovědět na otázku…
Update II: Dobrá, odpovím, ačkoli jsem se ptal první a je mi jasné, že šlo o zoufalý argumentační obrat: 1. případ, kdy někdo zadá „maly.cz“ a ze stránky si bude chtít zkopírovat moje jméno je ekvivalentní případu, kdy někdo zadá „webexpo.cz“ a bude si chtít zkopírovat název konference. Tedy naprosto marginální „use case“, a proto mi to nevadí. 2. přesto tam je tato informace uvedena v mikroformátu, je dostupná čtečce i vyhledávači. 3. ekvivalentní situace, pane Bulante, je ta, že někdo zadá „maly.cz“, aby našel můj mail, kontakt, odkaz na nějaký můj web, a ten si zkopíroval – a s tím problém není. A teď zase vy, pane Bulante – hezky se vydýchejte, uklidněte se a zkuste si tu odpověď někdy zformulovat znovu, ano?
Update III, 22.8, 9:26: Ondřej Válka odpovídá na prosbu k okomentování („Mohu poprosit o reakci? Díky. Opravdu mě zajímá, jestli tam není nějaký aspekt, který jsem přehlédl.“) sérií tweetů: „Ne, nemuzes. Je to spatne, jasne. Ale tohle hnidopisstvi, webove komunite vlastni, je neuveritelne trapna zalezitost. Je to fakt jako „kdo je bez viny, at hodi kamenem“. Kdyby to necemu prospelo, muzeme pixel po pixelu projit WebEdxo web a najit na nem i dalsi designerske chyby. A proc bychom to delali? Komu by to prospelo? Vzdycky to muze byt lepsi.“ a „Ja komentuju cely tvuj clanek, ktery zni jako „ted jim ukazu, co vsechno neumi“. Kde jsem psal o design decisions?“ Mrzí mě to, **omlouvám se Ondřejovi, že si nevšiml citace jeho vlastního tweetu (v textu výše), který nepřímo obhajuje zmíněné řešení, ani žádosti o argumentaci ve prospěch zvoleného řešení, a beru to jako další potvrzení Davidovy poznámky, že „o WebExpo se nemluví, o webExpo se štěká“.
**