GME je unikátní obchod s unikátním webem, a dneska je dobrý den k tomu to připomenout.

Kdo z elektrobastlířů by neznal „choboty“, neboli GM Electronic. Prodejce součástek, techniky a dalších věcí spojených s elektřinou a elektronikou. Pokud jste nikdy nebyli v jejich prodejně, o hodně jste přišli.

U pultu je dlouhá fronta lidí, které kolega Cíba nazývá „elektrošotouši“. Každý z nich žmoulá v ruce papírek, na kterém má napsané typy a čísla součástek, které by rád. Prodavači laxním tempem přistoupí k prvnímu ve frontě. Ten se zadívá do papírku a položí dotaz: „1N4004?“ Prodavač se otočí, odejde kamsi o pět metrů dál a rachtá plastovými šuplíky. Pak z dálky zařve: „Kolik těch čtyřicet nula čtyřek?“ Pán ve frontě praví: „Dvě!“ Prodavač vezme dvě diody, vrátí se zpátky k pultu a řekne: „A dál?!“ – „Ještě BC317, těch mi dejte pět.“ – „Ty nemáme.“ – „Aha, co máte podobného?“ Prodavač vytáhne katalog, oba spolu brejlí na stránky a nakonec se shodnou, že by šlo použít BC319. Prodavač se pro ně vydá na druhou stranu, chvíli hledá a pak se vrátí: „Třista devatenáctky nemáme, ale mám pět třista sedmnáctek!“

A tak to jde dál a dál, protože na papírku mívá zákazník průměrně tak deset položek. Všechno ručně psané s různými poznámkami.

Otrlí zákazníci mají seznamy vytištěné, takže prodavači vrazí A4 a řeknou: „Tohle, prosím!“ Načež prodavač koukne na papír, ukáže někam prstem a řekne: „Tohle mají nahoře!“ Pak zmizí. Důležité je počkat, protože jeho zmizení neznamená, že jste ho zklamali a on si jde dát šlofíka! On totiž najde nějaké součástky z toho seznamu a staví se ve skladu, kde mu kolegové, co obsluhují u dalších pokladen, ukážou nový blikač s modrými LEDkami, co při vyřizování zákaznických objednávek jaksi mimochodem sestavili. Oni mají totiž jiné priority, než by zákazník jiného obchodu čekal. V GME to nikoho nepřekvapuje. Nakonec se vrátí, pípá u čtečky čárových kódů a u toho lunaticky hledí kamsi nad vaše levé rameno. V tu chvíli na něj nesmíte promluvit, jinak se lekne a uteče, nebo rozsype SMD kondenzátory po podlaze…

Vše si vynásobte dvěma či třemi, protože podobných front je v jednu chvíli víc, takže se prodavači navzájem překřikují, nevíte jestli se ptá „ten váš“, protože všichni mají stejné hlasy dvacetiletého nerda…

Zákazník se nakonec vydá nahoru pro „krabičku“. Stoupne si do fronty, vystojí ji a řekne: „Poslali mě sem zezdola, jdu si pro krabičku…“ – „Jakou?“ – „… na Raspberry!“ – „Ty mají dole. Ještě něco?“

Zoufalci, jako jsem já, proto používají e-shop. Jednou jsem to udělal a zvolil jsem možnost: „osobní odběr“. Kupodivu – ničím se to neliší od předchozí varianty. Přijdete, vystojíte frontu šotoušů, řeknete prodavači číslo objednávky, a ten zmizí za rohem. Čekáte. Pak nakouknete nesměle za roh a vidíte, že šel zrovna kolem kolegy, co řešil se zákazníkem náhradu za BC317, a zapojil se do diskuse: „To vám nebude fungovat, to má moc velkou betu!“ Ale po pár minutách se upamatuje, dojde do skladu, tam najde vaši objednávku a přinese vám ji. Po cestě se zapojí do debaty s jiným zákazníkem. Nakonec ale přeci jen přijde k vám, položí na pult zboží, otočí se do skladu a křičí: „Ten blikač nemůže takhle fungovat, máte tam ty diody obráceně!“

Příště si to nechám poslat poštou. Za roh, do Pernerovy ulice. Jsou to dva bloky. Přisámvuch, že bych nejradši napsal do poznámky „Neposílejte to poštou! Vezměte ten balíček, přineste mi ho za roh a já vám zaplatím plné poštovné“.

Jenže to znamená vlézt na eshop. Zrovna dneska – hledám zdroj na pět voltů. Zadám do vyhledávání „zdroj 5V“ a dostanu plnou stránku výsledků, kde kromě zdroje 5V jsou i zdroje 7,5V, 13,5V nebo 45V. Chápete, že? No budiž, ručně si to projdu a vyfiltruju. Nechám si to ale seřadit podle ceny – stačí mi ten nejlevnější s potřebnými parametry, tedy s proudem alespoň 1,5A.

Tak dám „seřadit podle ceny“

Výsledek je velkolepý:

gme

 

U prvních čtyř položek se mi zdálo, že to třídí „jako řetězec“, ovšem pátá položka moji teorii rozbila. Netřídí to, vůbec, nijak, šmytec.

Jako perličku jsem chtěl zjistit, kdo jim tenhle bazmek dělal. V kódu je podepsán „webmaster Michal Vondráček“. Nevím, jestli dělal i ta „střeva“, pokud ano, tak: PROBOHA!

Zato úplně dole na stránkách mají odkaz SEO! Klikl jsem (ano, mám slabost pro obskurní zábavu) a dostal jsem se na stránky nějaké agentury, která – ano, tušíte správně – provozuje „SEO Optimalizaci“.

Kdyby někdo z GM Electronic chtěl s tím webem něco udělat, ať se mi ozve. Jsem ochoten poradit a pomoci a jako odměna mi stačí to, že si budu moci vyzvedávat připravené zásilky u bočního vchodu!

Do té doby ale budu asi nakupovat u konkurence. 🙂