Sport je zábava, stejně jako každá jiná.

Někdo se baví tak, někdo onak, něčí zábavu můžeme považovat za hloupou a ubohou, něčí za povznášející a ušlechtilou. Nelze objektivně rozhodnout, co JE a co NENÍ zábava vkusná, podnětná a povznášející. Nebo snad myslíte že ano? Neznamená to jen prosazování vlastních preferencí?

Ostatně, zkuste to… Třeba taková četba: Četba beletrie přeci povznáší ducha, takže to není zábava, ale téměř ušlechtilá činnost, že? Člověka činí lepším, že? To přeci není nějaká hloupá, ubohá zábava, ale téměř světská činnost, že? A kdo čte, to nemůže být špatný člověk, že, když tráví čas tak ušlechtile? Že…?

A místo čtení si doplňte cokoli jiného: Vlastnictví psa, kočky („kdo má rád zvířata, nemůže být špatný člověk„); sportování („kdo sportuje, je čestný!„); poslech správné hudby („kdo poslouchá Vivaldiho nemůže být zlý, to jsou jen ti – metálisti…„) Atakdále.

Všechny tyto činnosti mohou zušlechťovat duši člověka, ale přesto patří do zábavy. Samy o sobě nejsou nijak šlechetné či vznešené a nečiní z lidí, co je provozují, automaticky lepší. Ostatně, víte kdo byl obrovským fandou vážné hudby, že?

Vlastnit psa či kočku něco stojí (a některá hovada proto přehazují náklady za svého mazlíčka na ostatní, protože proč by měli sbírat hovno?). Poslouchat hudbu můžete taky až po zakoupení potřebných aparátů či vstupenky na představení. Číst můžete taky jen když si předtím koupíte knihu. Ostatně – když chcete sportovat, musíte si pořídit vybavení.

Bez ohledu na to, jak na jakou zábavu nazíráme, by měla tedy platit jedna společná premisa: Zábavu a náklady na ni si člověk platí sám!

Nevidím nejmenší důvod, proč by měl být zrovna sport dotován z mých peněz – nechť si každý svou zábavu financuje sám! Pokud někdo chce vidět souboje týmů, pojmenovaných podle měst, nechť si tyto souboje a agendu s nimi spojenou zaplatí. Pokud někdo chce vidět sportovní zápolení lidí v dresu s českou vlajkou s lidmi v dresech s jinými vlajkami, nechť si tuto podívanou zaplatí, ale ať nechce po mně, abych na to přispíval!

Z druhé strany: Proč zrovna sport? Proč ne čtení, poslech vážné hudby, filatelii, sběr brouků a jiné bohulibé záliby? Z jakého důvodu si filatelisté svá setkání platí sami, stejně jako čtenáři?

Obávám se, že odpověď je nabíledni: „Televizní sport“, souboje „týmů měst“ a „národních týmů“, nahrazuje určité sortě lidí formu meziklanových válek. A kdyby tyto hry nedostali, šli by se rubat doopravdy. Platíte tedy daň za to, že k vám nepřijede banda z Prahy, Ostravy, Bánovců nad Bebravou (nebo třeba ze Splitu) a nenadělá z náměstí kůlničku na dříví a nerozmlátí vám, jen tak, auto na ulici a výkladní skříň.

Ale v tom případě tu něco nefunguje, že?