Ne, nevím to, ale nabídnu pár teorií…

Shrnutí: v pondělí média, v úterý Seznam, ve středu banky, ve čtvrtek T-Mobile a O2. Útoky začínají vždy dopoledne a zaměřují se na velké a tradiční hráče (tedy míří někdo, kdo se vyzná na českém internetu). Média popisují, co se děje a jak to funguje, ale nikdo se nepouští do spekulací na téma Kdo za tím stojí a proč? Já nejsem médium, já se pustit můžu.

Takže – kdo to může být a proč? (A opakuju – jde o pusté spekulace a velmi pravděpodobně se odpověď nedozvíme!)

  1. Kyberterorismus. Může být z Ruska, jak naznačují některé informace, nemusí. V takovém případě by za ním stál nějaký stát, tajná služba nebo třeba radikální mocenská skupina. Může jít o odvetný útok za něco, co ČR udělala a někomu se to nelíbí (od hlasování s Izraelem po výměnu prezidentů). Může jít jen o zkoušku před útokem na větší zemi, kde ČR posloužila jako pískoviště. A v neposlední řadě může jít o demonstraci síly.

  2. Hacktivismus. Nějaká skupina, přesvědčená o tom, že jejich názor je ten správně legitimní, uspořádá obdobu blokády nebo okupační stávky.

  3. Script kiddies. Partička, co zjistila, že existuje poměrně snadný způsob, jak si hrát, a opájí se pocitem moci.

  4. Jiný zájem. Tady se pohybuju na tenkém ledě spikleneckých teorií, ale je možné, že se k útokům nikdo nepřihlásí, útoky ustanou, a vzápětí se objeví „spasitel“. Může to být komerční firma, která nabídne „systém ochrany“ (jako že už takové nabídky jsou, ale prokázat souvislost s útokem bude téměř nemožné), nebo to může být, a to je taky možná varianta, stát. Stát, který vystoupí v roli ochránce občanů a sdělí jim: Chcete, aby se to neopakovalo? Tak musíme posílit boj proti kyberkriminalitě! Víc rozpočtů, víc pravomocí, urychleně přijmout zákony, nařizující providerům kontrolu obsahu, „digitální gilotinu“ atd. Vzhledem k tlaku na přijetí takových kroků bude jejich prosazování mnohem snazší. (Chápu, je to jako teorie o tom, že 09/11 udělaly tajné služby, aby si vymohly víc pravomocí, ale i když bude příčina jiná, tak je velmi pravděpodobné, že se na tom bude chtít stát přiživit.)

Moc se z toho uvařit nedá, co? Napadá vás nějaká jiná teorie?