Dnešní rozhovor Janka Kroupy s Radkem Johnem je až děsivý. Kroupa hovořil o třech tématech Věcí Veřejných a z Johna celkem elegantně udělal kašpara, když mu bod po bodu ukázal, že jejich předvolební sliby jsou nesmyslné, nelogické, protiústavní nebo jen nemožné. Moc se mi to líbilo, jen je mi trošku líto, že nezazněla jedna věc.

John uvedl k protikorupčním provokatérům tento „pozitivní příklad“:

Jsem poctivým úředníkem na Ředitelství silnic a dálnic a vadí mi, že když v hospodě řeknu, že tam pracuji, všichni mne považují za zloděje. Tito lidé by přece byli šťastní, kdyby prošli testem protikorupční odolnosti a zjistilo se, že nekradou.

A já podotknu to, co neřekl Kroupa: Korupční jednání je exemplární příklad věci, kterou je možno pouze potvrdit, nikoli vyvrátit. Neexistuje žádný způsob, jakým by bylo možné prokázat, že někdo není zkorumpovatelný; lze pouze prokázat, že zkorumpovatelný je, a to tím, že jej úspěšně někdo podplatí. Ani deset provokatérů, co neuspějí, přece nedokazuje neúplatnost daného úředníka: třeba mu jen nenabídli dost peněz, nebo jejich nabídka byla tak nešikovná, až byla průhledná…

Je mi líto, ale pozitivní příklad Radka Johna je totální nesmysl a velmi by mě zarazilo, kdyby to myslel vážně.