To jsou zase krásné exempláře programátorského fňukání („my jsme odborníci, ale ti hlupáci dávají přednost lepičům skriptů…“) v diskusi.
Třeba kdosi, kdo se podepisuje jako „Zilogat0r“, je přesvědčen, že mu „ti mladí“ ale ani na paty nešlapou, protože k tomu nemají potřebné znalosti základů, tj. nevědí, jak se v procesoru překlápí tranzistory. Není jediný, takových exemplářů je tam víc, ale tenhle mi utkvěl…
Kdybych měl vybrat jednu větu, která je kvintesencí omylu těhle lidí, tak použiju právě jeho: „Ale je jen otazka casu, kdy trh zmoudri, a zacne rozlisovat mezi bloatem a rozumnou implementaci za pouziti adekvatnich nastroju.„
Zaprvé: Trh nezmoudří. Lépe řečeno – trh je „moudrý“, ale ne tím způsobem, jakým si tihle představují. Moudrost trhu spočívá ve schopnosti dodat dostatečně dobré věci s minimálními náklady. Ruční práce je drahá. Pro většinu použití je zbytečně drahá. Pro naprostou většinu aplikací si trh vybere spíš neoptimalizovaný SW za $100 a k němu přikoupí paměť za $20, než dokonale odladěný SW za $1000. Hádejte proč; porovnat čísla umíte.
Zadruhé: „Rozumná implementace za použití adekvátních nástrojů“ je dnes, bohužel pro Zilogat0ry, pro mnohé požadavky právě to opovrhované HTML, PHP, Python… Nikdo, a tím míň trh, nebude čekat na to, až programátoři s komplexními znalostmi napíšou vybroušený klenot. Nikdo ho nekoupí, protože taková práce bude drahá. Vyhraje první dostatečně dobrá implementace, napsaná lidmi, kteří chápou, že uživatel má jiné potřeby než spouštět geniálními programátory optimalizovaný kód.
Inu, ekonomického vzdělání se podobným programátorům nedostává (snad proto jím, pro jistotu, pohrdají)… Své sebevědomí postavili na encyklopedických znalostech; sebevědomí telefonního seznamu. Sebevědomě věří, že jim ti blbí mladí nebudou nikdy šlapat na paty, protože nemají ty znalosti.
Ve skutečnosti jim na paty nešlapou proto, že jdou jinudy, pohodlněji a rychleji…
Tihle fosilní programátoři stále žijí v bludu, že „trh zmoudří“ a přijde doba, kdy trh přijde na to, že jejich drahá ruční práce je mnohem lepší. A pak že přijde jejich chvíle a oni se s vítězoslavným pochechtáváním vrátí do sedla a všem neumětelům to natřou.
Historie nás učí, že mnozí v tomto bludu i zemřou, přesvědčení, že ta doba musí nastat už každým dnem.
(Jenže takovým lidem se nedostává ani vzdělání historického, takže si to nikdy neuvědomí a budou stále věřit, že pravdu mají oni.)
Ve frontě čekajících na zmoudření trhu se mohou postavit do skupinky za Garyho Kildalla, autora CP/M a CP/M-86, který v roce 1983 prohlásil na adresu souboje s DOSem: „Trh rozumí rozdílu mezi OS na hraní a profesionálním produktem“. O rok později jeho systém CP/M-86, přes nesporné technické výhody, skončil.
Disclaimer: Mně za několik dní bude třicet osm let; první program jsem napsal v deseti letech, assembler jsem se naučil ve dvanácti, vlastní CPU z hradel navrhnout umím – to jen aby byl ordnung.