Tuhle jsem napsal článek, v něm jsem použil slovo „aktivista“, a to rozkývalo mé známé z řad liberálního městského voličstva natolik, že se se mnou jali diskutovat a dokazovat mi pomýlenost celého článku, protože aktivismus může být i užitečný. Dokonce padla i otázka, jestli hranice mezi chvályhodnou aktivitou a zavrženíhodným aktivismem nevede náhodou tam, co se vine hranice mezi mým zájmem a cizím zájmem. Kdepak, přátelé! Osvětlím vám svoje rozlišení těhle pojmů na příkladu…

  • Nejíte maso. Je to vaše věc. Nějak si to zařídíte. Jste vegetarián.
  • Nejíte maso. Vysvětlíte to svým kamarádům, a vysvětlíte jim, že se to neslučuje s vaším přesvědčením. Jste přesvědčený vegetarián.
  • Nejíte maso. Když se před vámi váš kamarád zakousne do buřta*) nebo řízku, tak mu neopomenete se zhnuseným výrazem oznámit, že žere mrtvolyJste vegetariánský opruz.
  • Nejíte maso. Když se před vámi kdokoli zakousne do buřta*) nebo řízku, tak mu neopomenete se zhnuseným výrazem oznámit, že žere mrtvoly, i kdyby to měl být cizí člověk na lavičce v parku. Jste vegetariánský megaopruz.
  • Nejíte maso. V restauraci na rohu, kam chodíte, se domluvíte s majitelem a kuchařem a přesvědčíte je, aby zkusili nabízet každý den jedno bezmasé jídlo. Pak ten podnik doporučujete svým známým vegetariánům a chodíte tam jíst. Jste aktivní vegetarián.
  • Nejíte maso. Na Facebooku uspořádáte petici za to, aby restaurace na rohu vařila jedno bezmasé jídlo denně. Jste pseudoaktivní.
  • Nejíte maso. Zajímá vás, jestli by i ostatní lidé nemuseli jíst maso. Studujete na to téma dostupnou literaturu, popřípadě děláte sami pokusy, zkoumáte dopady a publikujete je. Jste vědecký vegetarián.
  • Nejíte maso. Jste přesvědčeni, že by nikdo neměl jíst maso. Píšete na to téma blog. Jste vegetariánský agitátor.
  • Nejíte maso. Jste přesvědčeni, že by nikdo neměl jíst maso. Píšete na to téma blog, založili jste šest občanských sdružení a chodíte lobbovat všude možně za to, aby všechny restaurace povinně zavedly bezmasá jídla každý den a jednou v týdnu kompletně bezmasý den; prosazujete, aby se ve školách učilo o výhodách vegetariánství; kdykoli se v televizní inscenaci objeví někdo, kdo jí maso, tak svoláváte demonstrace na Kavčí hory, kde skandujete hesla jako „Řízek je vražda“ a „STOP nevyvážené stravě v inscenacích, STOP masové propagandě!“ A když vás s tímhle vším někdo pošle do prdele, tak ho dořvete, že je netolerantní šovinistický masožrout. Gratuluji, jste vegetariánský aktivista.

Jeden příklad lepší než pět definic, že? Hranice mezi aktivním a aktivistickým vede tam, kde se potkává „mám tenhle zájem, a chci být vyslyšen, aby to pomohlo i dalším lidem se stejným zájmem“ s „mám tenhle zájem, a protože je pro mě dobrý, tak je dobrý pro každého, takže je potřeba ho prosadit silou proti těm, co mají zájem</a> opačný“. V okamžiku, kdy při prosazování svého zájmu podlehnu dojmu, že co je dobré pro mne, je dobré pro všechny, překročil jsem čáru mezi aktivním a aktivistou.

*) Na chvíli předpokládejme, že dotyčný někde sehnal buřta z opravdového masa!