A když říkám retro, tak tím nemyslím komunisty u moci, ale staré počítače.

Díky Tomášovi (@otoman70) jsem se stal majitelem originálního PMI-80. Když jsme tak u toho – nemáte někdo nějaký starý počítač (před PC), kterého byste se chtěli zbavit? 🙂

Každopádně to hezky zapadlo do ostatního mého hobbybastlení. Assembler ASM80 jsem konečně dostal do použitelného stavu a začal jsem k němu dělat emulační moduly. Jako první přišlo na řadu… ano, PMI-80. Sám jsem se divil, že emulace fungovala poměrně bez problémů (jen jsme si museli ujasnit, jak je to s polaritou displeje) během jednoho odpoledne. Pak jsem pokračoval dál, přidal jsem nějakou emulaci nahrávání na pásek, spojil jsem to s vývojovým prostředím ASM80, takže můžu připravit program v assembleru, přeložit si ho do HEX a ten pak jedním kliknutím přenést do paměti virtuálního PMI.

A tak jsem udělal snad úplně první online emulátor PMI-80.

Když máte PMI, tak je logické pokračovat a zkusit udělat emulátor pro BOB-85 nebo TEMS 80-83. Sáhnul jsem po tom prvním, a během jednoho podvečera ho rozchodil.

Mám rád, když práce jde takhle hezky od ruky, když je hotovo dřív, než to člověka začne štvát a nudit.

Co po jednodeskových počítačích? Co takhle něco pořádného? Emulátorů Specter je na světě spousta, i těch online, ale co třeba PMD-85? Vždyť to nemůže být tak složité – tedy alespoň nějaká základní verze, netřeba úplně do detailů. Hodně mi pomohl @mborik128, ať už povzbuzením do práce nebo radou, když jsem se zasekl a nevěděl jak dál. Je pravda, že vytvoření a odladění PMD 85 zabralo víc času. Celé tři večery. Sice ještě není podpora nahrávání programů z / na pásku, ale zato mi to hraje.

Tuhle se mě na twitteru ptali, proč to dělám. Takové to „Proč tím ztrácíš čas, proč radši neuděláš něco užitečného?“ Tím spíš jsem rád, že existují lidi jako je Jirka z Nostalcompu, Martin Bórik, další Martin z 8bit.cz, vysokovoltážní Sledge a další nadšenci do starých strojů, s nimiž můžeme svou zálibu sdílet. A proč to dělat? Co takhle „nostalgie“? Nebo „zvyšování kvalifikace“? Naučíte se spoustu nejen o starých čipech (dnes budu oprašovat své znalosti o 8251), ale i o nových technologiích (WebAudio třeba)… A za to mi to stojí.

Jestli chcete číst mé zážitky s retrostroji a s jejich emulováním, dejte si do svých čteček a záložek Retročip.cz.